Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #4413, Blokace na kartě za autopůjčovnu

Blokace na kartě za autopůjčovnu, Běžný účet

6.3.2018 Běžný účet

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaká je lhůta pro odblokování kauce (bezpečnostního depositu v autopůjčovně, hotelu?) , která byla hotelem, autopůjčovnou v USA uvolněna. Uvedu konkrétní příklad - při cestě po USA jsme měli zablokovanou částku 1 000 USD na bankovním účtu, z důvodu půjčení vozidla. Při předání vozu nám byla kauce ihned vrácena a potvrzeno autopůjčovnou, že než doletíme zpět domů, budou peníze na našem účtu zpět. Ten samý případ na tom samém účtu se opakoval i s hotelem - jen částka 35 USD. Ani po měsíci po návratu ale částka není k dispozici a visí stále v blokacích. Z obou amerických zařízení mám potvrzené, že suma byla propuštěna v den našeho odjezdu. Můj dotaz zní - jaká je ze zákona lhůta české banky po kterou smí zadržovat takto peníze? V tomto případě se jedná o Fio banku, ale předpokládám, že existují nějaké jednotné směrnice. Předem moc děkuji za zodpovězení mého dotazu. Jitka

Dobrý den,

částka může být blokována jen po dobu, po kterou trvá důvod blokace. Dnem vrácení auta zpět do půjčovny (opuštěním hotelu) pozbývá blokace důvod. Hotel a autopůjčovna musí částku přestat blokovat bezodkladně. Chyba určitě není na straně banky, která pouze blokuje peníze dle pokynů autopůjčovny/hotelu. Je třeba kontaktovat hotel, aby Vám přestal blokovat peníze na účtu.