Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7693, Blokace účtu manželky a čerpání kontokorentu

Blokace účtu manželky a čerpání kontokorentu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, byla na mě zahájena exekuce a exekutor postihl i účet mé manželky tím, že jej zablokoval. Manželka však na účtu neměla žádné peníze, a proto jí exekutor vyčerpal kontokorent do mínusu 20 000 Kč. Je tento postup exekutora možný? Domnívám se, že peníze v kontokorentu, který manželka nečerpá jsou peníze banky a ne manželky, a tudíž na ně exekutor nemá právo. Jak se v daném případě bránit? U banky, či u exekutora? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

právní názory se v tomto různí, ale já osobně se kloním k výkladu, že o čerpání kontokorentu může rozhodnout pouze majitel účtu a nevyčerpaný úvěrový rámec (kontokorent, kreditka) nelze považovat za majetek dlužníka (naopak peníze jsou až do momentu načerpání klientem v majetku banky).

Blokace samotného účtu manželky je v pořádku, neb za dluhy ručíte v manželství společně a nerozlučně.