Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13241, Daňová sleva na děti

Daňová sleva na děti, Daně

3.3.2021 Daně

Dobrý den, prosím o radu. Zjistili jsme, že jsme před rokem pravděpodobně vyplnili špatně daňové přiznání pro slevu na dítě. Slevu uplatňoval pouze manžel, v tomto roce měl souběh dvou zaměstnání - devět měsíců pracovala jako zaměstnanec (1-9) a tři měsíce poté (10-12) jako OSVČ na plný úvazek. U zaměstnavatele měl podepsaný růžový papír na slevu na dítě. V potvrzení o zdanitelných příjmech, které dostal na konci roku od zaměstnavatele, měl uvedeno že slevu čerpá od 02-12, přestože u něj pracoval jen do 9 měsíce. Dcera se narodila v prosinci předchozího roku, takže nejspíš za měsíc leden slevu na ni ještě nestihl uplatnit. My jsme potom navíc v daňovém přiznání špatně pochopili tabulku číslo 2 v oddíle 5, kde se uvádí děti žijící ve společné domácnosti a vyplnili jsme tam 12 měsíců, kdy o dceru pečoval. Ale pokud tomu dobře rozumím nyní, tak jsme tam měli uvést jen ty 3 měsíce, kdy pracoval jako OSVČ, popřípadě 4 měsíce ještě i za měsíc leden, kdy slevu neuplatnil zaměstnavatel. Je to prosím tak? Pravděpodobně vyčerpal slevu na dítě za osm měsíců dvakrát, jak u zaměstnavatele tak poté v daňovém přiznání, kdy nám vraceli přeplatek. Pokud to tak skutečně je, jak máme prosím nyní postupovat? Musíme podat dodatečné daňové přiznání? A bude stačit pokud pouze upravíme dané měsíce z 12 na 3 nebo 4? Dostaneme nějaké sankce nebo pokuty? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v daňovém přiznání se vyplňuje doba, po kterou máte nárok na daňovou slevu (ať už byla čerpána v průběhu roku či nikoliv). U dítěte narozeného 12/2019 by to bylo 12 měsíců. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.