Co dělat s finančním darem od babičky ve výši 500 000 Kč? Jak postupovat vůči státu a jak zajistit původ nabytí peněz?

Dobrý den, babička po smrti dědy dala dohromady jeho i její našetřené životní úspory v celkové výši 500 000 Kč. Babička se rozhodla mi je dát v hotovosti jako finanční dar do začátku dospělého života. Musím jako obdarovaný podniknout nějaké kroky vůči státu? Ohlašovat nebo prokazovat původ nabytí těchto peněz? Popřípadě jakou listinu by bylo dobré sepsat pokud se jedná o takto vysokou částku? Díky

Dobrý den,

dary v rámci rodiny jsou osvobozeny od placení daně z příjmu, tedy tyto peníze nemusíte danit (ani s nimi nemáte jiné povinnosti - např. dokazování, jak jste k této částce přišel atd.). Můžete případně s babičkou sepsat darovací smlouvu.

Limit pro hotovostní transakce činí 270 000 Kč/den. Pokud Vám babička předala hotově v jeden den 500 000 Kč, pak porušila AML legislativu (proti praní špinavých peněz) a navíc sebe i Vás ohrozila na bezpečnosti (není bezpečné u sebe mít takto vysokou hotovost). Sankce ji za to pravděpodobně žádná nehrozí, neboť kde není žalobce není soudce. Nicméně i Vy na tento limit myslete - hotově max. do 270 000 Kč a z hlediska bezpečnosti je lepší vše bezhotovostně.