Jak se bránit vymáhání směnky od banky, která nedodržela povinnost kontaktovat ručitele?

Dobrý den, nevím zda dotaz je vhodný do této poradny ale zkouším se ptát všude. Jde o mou matku. V roce 2004 nevědomky podepsala jako ručitel směnku. Je na dlouhé vysvětlování proč nevědomky, ale situace je taková, že banka (tehdy ještě GE Capital) směnku po dlužníkovi nedostala zaplacenou. Po mojí matce, i když ještě pořád do dnešního dne má účet u této banky, jako po ručiteli nikdo nic nechtěl, ani žádná výzva k uhrazení. A v roce 2017 tuto směnku prodali nějaké vymáhací firmě, která dala matku k soudu. A ta chce z původních 70ti tisíc na směnce nějakých 320 tisíc. Můžeme se nějak bránit? Banka nám poslala vyjádření, že není jejich povinosti kontaktovat ručitele, což absolutně nechápu. 79 tisíc by nějak zaplatila, ale 320 plus soudní poplatky, to je likvidační.

Dobrý den,

podepsat někomu směnu jako ručitel za cizí úvěr a dále nevědět/nesledovat, co se s dluhem/závazkem děje, to je velmi rizikové. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc - právník za úplatu Váš případ nastuduje a poradí nejlepší možné řešení.