Exekuce a manželství: Jak se vypořádat s dluhy po svatbě?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na exekuci - mamka si vzala pár let nazpět svého současného manžela, ale zanedlouho po sňatku se začaly vynořovat exekuce (o kterých doposud mlží a tvrdí, že jsou fiktivní). Mé rodině a zejména mé mamce to způsobuje značné potíže. Koukala jsem se, že letos na podzim proběhne druhá vlna milostivého léta, kdy je možnost zaplacení dluhů snazší, kvůli splácení jistin. Z předešlých rad jsem pochopila, že bohužel tím, že si ho mamka vzala, bude muset - i přes to, že o nich nevěděla a nejsou s osobou nijak spojená, uhradit polovinu? Některé dluhy vznikaly před svazkem dle výpisu exekucí a některé při svazku. Úhrada poloviny se tedy vztahuje na všechny? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželství je velmi závažný právní akt. Ručíte společně a nerozlučně nejen za závazky vzniklé po svatbě (až do výše 100%), ale za určitých okolností i za závazky druhého vzniklé před svatbou (do výše 50%). Proto se i v rámci svatebního slibu hovoří o vzájemné známosti finančního a zdravotního stavu nastávajících manželů.