Dluhy v manželství a exekuce, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám exekuci, ale nemá žádný příjem, exekutorka strhává mému muži peníze z důchodu. Dohledali jsem akorát tohle:

Od 1. 7. 2015 již exekutor nemůže postihnout mzdu manžela povinného. Co se týče přechodných ustanovení, nová právní úprava se použije i na exekuční řízení zahájená dříve. Exekutorka by tak měla exekuční příkaz zrušit, protože od 1. 7. 2105 je takový postup protiprávní. Znění přechodného ustanovení je následující: Není-li dále stanoveno jinak, použije se exekuční řád a občanský soudní řád ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona i pro řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; právní účinky úkonů, které v řízení nastaly přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, zůstávají zachovány. Druhá věta znamená jednoduše to, že srážky ze mzdy provedené před tímto datem, exekutor již nemusí vracet. Pro urychlení zastavení exekuce doporučuji podat vůči exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce v souladu s ust. § 262b odst. 1 zák. č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu. V návrhu na zastavení exekuce se musí manžel povinného (tzn. Vaše manželka) domáhat zastavení exekuce srážkami z jejích příjmů z důvodu, že exekucí je postižen majetek manžela povinného (mzda), který nelze postihnout. Takto se lze domáhat pouze zastavení srážek ze mzdy Vaší manželky, nelze se tak domáhat úplného zastavení exekuce.

Jaký máte na to názor? Jak se máme zachovat. Děkuji.

Dobrý den,

manželé ručí za své dluhy společně a nerozlučně. Má-li dluhy jeden z manželů a odmítá je hradit, pak je možné peníze vymáhat i po druhém z manželů. Příjmy obou z manželů jsou součástí SJM (společného jmění manželů). Pokud by manželé měli u notáře sepsané zúžení SJM, které by společné dluhy vyloučilo, pak by tyto závazky samozřejmě nebylo možné vymáhat po druhém z manželů.