Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15782, Dodanění životního pojištění

Jak funguje dodání slevy na pojistném u investičního životního pojištění?

3.11.2021 Daně

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého investičního životního pojištění. Potřeboval bych vědět jako laik jak funguje dodanění slevy na pojistném, přikládám i vyjádření mé pojišťovny a děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud byste nyní vypověděl Vaší pojistnou smlouvu, bude činit odkupné cca 237.439,-Kč. Vyplacena by Vám byla částka ponížena o daň z příjmu (cca 5.690,-Kč), tedy cca 231.739,-Kč. Dodanění za roky 2011 - 2020 se provádí většinou v rámci ročního zúčtování daně, tedy na počátku roku 2022. Doporučuji konzultaci s Vaší účetní nebo příslušným finančním úřadem. Vyměřovací základ si jednorázově navýšíte o částku 115.000,-Kč (o tuto částku v součtu jste si vyměřovací základ snižoval v letech 2011 - 2020). Daň z příjmu činí 15 %, což odpovídá částce 17.250,-Kč. Při předčasném ukončení pojistné smlouvy Vám tedy zůstane částka 214.499,-Kč (237439 - 5690 - 17250). S přáním pěkného dne

Dobrý den,

dodanění uplatněných slev za posledních 10 let funguje přesně tak, jak Vám vaše pojišťovna napsala. Ukončíte-li životní pojištění předčasně v roce 2021, vše dodaníte v rámci daňového přiznání za rok 2021 (podávané FÚ do března 2022).