Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #8418, Dopravní nehoda a náhrada škody

Dopravní nehoda a náhrada škody, Pojištění

Životní pojištění od expertů
4.1.2020 Pojištění

Dobrý den, jelikož si nejsem jistá, kde bych na internetu sehnala aspon částečnou odpověď na svojí komplikovanou otázku, zkusím se zeptat zde Vás. Snad můj dotaz z příběhu pochopíte. Před rokem a půl se stala dopravní nehoda, za kterou jednoznačně mohl řidič našeho auta, můj tehdejší přítel. Při šetření u policie jsem byla tázána, zda chci, aby se moje zranění řešilo také, nebo zda s ohledem na "příbuzenský" vztah se chci vzdát práva a dělalo se, jakobych u nehody nebyla a žádná zranění jsem neměla. V situaci, která byla, jsem podepsání o neřešení mé osoby podepsala. Upřímně jsem se v tom moc nevyznala (a nechtěla přidělávat starosti, když byla ta legální možnost) a vše pak nějak řešil můj expřítel. Za vážná zranění s doživotními následky, která jsem utrpěla, jsem vlastně od viníka nehody (expřítel), který za to mohl, nic nedostala, nebo respektive od jeho pojištovny/z pojištění auta. Je pravda, že tehdy jsem od něho nic nechtěla, zaslíbil se mi, že mi bude oporou atp. a mně to stačilo, o peníze mi v těch těžkých chvílích nešlo. Každopádně jeho přístup ke mně se změnil, nezajímala jsem ho, moje zranění neřešil a žádná snaha o pomoc nebyla (tím ani "kompenzace"). Ne jen z těchto, ale z mnoha jiných důvodů jsme se po delší době rozešli. Teď je to už dlouhá doba, ale zpětně mě napadlo, zda by nešlo i po takové době ještě požadovat odškodné od jeho pojištovny. Všechny dokumenty o nehodě, od lékařů, policie, ze soudů atd. máme. Ale nejsem si jistá, zda po tom prohlášení u Policie a po více než roční době je možné, abych se snažila uplatnit nárok na odškodnění od viníka, nevím jak je to s promlčecí lhůtou, či uzavřením šetření atd. Předem mockrát děkuji za odpověď a případné rady.

Dobrý den,

pokud jste na Policii ČR sepsala prohlášení, že jste u nehody nebyla a žádné zranění/újmu jste neutrpěla, pak je poměrně komplikované si za rok vzpomenout, že jste vlastně u nehody byla a újmu utrpěla. Podkladem pro výplatu odškodnění z pojistky viníka je závěrečná zpráva Policie, která nehodu vyšetřovala. Muselo by se tedy znovu otevřít vyšetřování, musela byste změnit svou výpověď, atd. Doporučuji všechny právní důsledky takového jednání a šanci na znovuotevření případu a náhradu škody konzultovat a právníkem.