Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16987, DPP, DPČ a daňové přiznání

Jak správně vyplnit daňové přiznání pro OSVČ a zaměstnance s růžovým prohlášením a bez, a jak čerpat slevu na děti?

22.2.2022 Daně

Dobrý den, v roce 2021 jsem byla OSVČ, měla jsem i několik DPP, některé s podepsaným růžovým prohlášením, některé bez. Také jsem měla ke konci roku dvě pracovní smlouvy na dva půl úvazky, jeden s růžovým prohlášením a jeden bez. Mám dát do daňového přiznání příjmy se zálohovou daní i příjmy se srážkovou daní? Vím, že nemusím dávat příjmy se srážkovou daní, ale pokud je také dám do daňového přiznání, vychází mi lépe daňový bonus, jelikož mám 3 děti. Dále se chci zeptat, na děti jsem nečerpala slevu do 8/21 a posléze v měsících 9-12 jsem slevu čerpala v zaměstnání. V daňovém přiznání mám tedy zaškrtnout v údajích o dětech měsíce 1-8 nebo 1-12? V řádku 46. daň. přiznání totiž uvedu částku za Úhrn vyplacených měsíčních bonusů, kterou mám uvedenou v Potvrzení o zdan. příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů. Poslední otázka, mohu si od základu daně odečíst částku 7 500 Kč za příspěvky účastníka penzijního připojištění se státním příspěvkem? Děkuji.

Dobrý den,

je to jak píšete - příjmy zdaněné srážkovou daní (DPP, DPČ) v daňovém přiznání uvádět nemusíte, ale může to pro Vás být výhodné. Slevu na děti si nárokujete za celý rok. Penzijní spoření - ano, daňový základ lze ponížit až od 24 000 Kč (dle potvrzení od vaší penzijní společnosti).