Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #13089, Druh si dělá po rozchodu nárok na můj majetek

Druh si dělá po rozchodu nárok na můj majetek, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v roce 2015 jsem dostala hypotéku 1 380 000 Kč a 770 000 Kč na koupi domu, zbytek na rekonstrukce,  z toho jsem zainvestovala 100 000 Kč v hotovosti a 330 000 Kč moje babička, které se zbudoval pokoj a přispěla na opravy domu s tím, že bude mít doživotní užívání u mne v domě. V domě je trvale hlášena moje babička a 2 moje děti. U přítele se po roce našeho bydlení vyskytly exekuce, které tajil. Jednoho dne přišel exekutor, kterého poslala jeho žena k nám a do 3. dne jsem musela zaplatit 40 tisíc. 20 tisíc jsem dala a zbytek mi půjčila babička. Vše nám doma olepili, já byla v prací. Pak mi přítel vše vysvětlil. Přišla druha exekuce, kterou jsem také platila, z domu jsem no nemohla vykázat i když mi nepřispíval na živobytí a dceru. Má ze 3. manželství 4 děti. Potom si vyřešil insolvenci, je invalidní, v létě došlo kvůli financím k slovní rozepři mezi námi, musela jsem volat policii. Jeho děti nám vypomáhali s opravami domu, dostali za odvedenou prací zaplaceno. Teď přítel chce odejít, abych ho vyplatila z domu, na který mi přispíval jen na obživu a výživu dcery. Dal pouze 150 000 Kč na elektroniku a vybavení bytu, a na drobné opravy a zvedák v autodílně. Dílnu jsem zafinancovala ze svého a z části z financí babičky. Na vše mám doklady. Teď chce vyplatit z domu. A dělá si nároky, a chce se se mnou soudit. Protože mi nedává finance, tak ho nemohu dále živit i s babičkou a synem, kteří mi na vše přispívají. Doklad na opravy na své jméno nemá. Podle policie je mým druhem a nárok po 5 letech na bydlení má, i když tu není hlášený. Tím, že je invalidní, nemohu ho vystěhovat na ulici a náhradní bydlení mu nemohu poskytnout, finance na to nemám. Chce mě připravit o dům, který je zatížen hypotékou do mých 63 let a je mi 41 let. Nevím jak mám postupovat a na koho se obrátit. Na dobrého poradce, je to bývalý kriminalista, kterému jsem telefonovala a sejdeme se po neděli. Všechny doklady o hypotéce mám uschované u babičky. Prosím o radu. Děkuji

Dobrý den,

druhovi nevzniká ani při společném soužití žádný nárok na Váš majetek či právo bydlení ve Vaší nemovitosti, trvalý pobyt mu můžete kdykoliv zrušit. Z morálního a teoretického hlediska může být vhodné se po rozchodu finančně vyrovnat, pokud např. druh investoval své peníze do nemovitosti družky. Na druhou stranu by se tato investice měla ponížit o hypotetický nájem (druh sice něco investoval do oprav, ale zase u Vás bydlel zdarma), Vámi uhrazené exekuce, atd. V praxi pak při rozchodu narážíte na fakt, že zpětně nelze vše přesně rozpočítat a vyčíslit na korunu přesně (např. jste druhovi vařila, prala, atd.). Pokud se chce druh o vyrovnání soudit, leží důkazní břemeno na jeho straně (on musí soud přesvědčit, proč byste mu měla platit, kolik a za co přesně - v praxi téměř nemožné, nejedná-li se o milionové částky).