Jak fungují splátky exekucí a jak zjistit, zda dlužník splácí?

Dobrý den, jakým způsobem probíhají splátky exekucí? Je to automaticky z účtu nebo příkazem? A pokud dotyčný účet nemá? Je možné, aby za dlužníka exekuce splácel jiný člen rodiny? Je možné ověřit, zda dlužník splácí či nikoliv? Děkuji.

Dobrý den,

srážky ze mzdy probíhají přímo u zaměstnavatele (zaměstnavatel posílá peníze exekutorovi) a pouze nezabavitelné minimum je předáváno dlužníkovi. Exekuce se nesplácí - jedná se o stav, kdy dlužník přestal řádně splácet své závazky a věřitel peníze vymáhá nedobrovolnými srážkami ze mzdy či obstavením a zpeněžením majetku dlužníka. Za dlužníka může kdokoliv jeho dluh uhradit, ale není možné přistoupit do exekuce (tento krok by neměl absolutně žádný smysl).