1.) Jak se bránit zablokování účtu exekutorem a jak dlouho to trvá, než budu mít přístup k nezabavitelnému minimu? 2.) Může exekutor zablokovat účet, na kterém je pouze mé nezabavitelné minimum, pokud ho má přítelkyně? A existuje rychlejší způsob odblokování, pokud je účet na její jméno? 3.) Je bezpečné, když má přítelkyně založí účet pouze pro mou výplatu, aniž by to ohrozilo její vlastní účet?

Dobrý den, mám exekuci za zdravotní pojištění a také za neuhrazené pokuty u dopravního podniku. Peníze tedy po mně chce více exekutorů. Nastoupil jsem do nové práce, kde jsem ještě nedokončil svůj první odpracovaný měsíc, ale už mi nadřízený sdělil, že dostali správu od nějakého exekutora s tím, že mi mají strhávat část mzdy a nechávat pouze nezabavitelné minimum. Musím si do konce měsíce založit účet, aby mi měli kam poslat zbytek mé výplaty. Dluhy budu splácet přibližně rok, pokud by mi strhávali jen ze mzdy a nechávali mi nezabavitelné minimum. Rád bych se zeptal na tyto otázky: 1.) Když mi exekutor "A" bude strhávat přímo ze mzdy a nechá mi zázrakem účet na pokoji, ale exekutor "B" mi účet zablokuje, jak se můžu proti tomuto zablokování bránit a popřípadě, jak dlouho to potrvá, aby jsem měl přístup alespoň k mému nezabavitelnému minimu? 2.) Když by si má přítelkyně založila druhý účet, kde by neměla své peníze, ale chodilo by tam pouze mé nezabavitelné minimum, může ho exekutor "A" či "B" zablokovat? Popřípadě, dalo by se odblokování v tomto případě řešit nějak rychleji než v případě, že by účet byl na mé jméno? 3.) Pokud by si má přítelkyně založila tento druhý účet pouze na mou výplatu, nebyl by nijak ohrožen její první účet, který používá ona a nejsou na něm žádné mé peníze?

Dobrý den,

exekutor Vám může blokovat i účet, na který Vám chodí pouze nezabavitelná část mzdy (Vy se následně můžete domáhat vylučovací žalobou navrácení peněz, ale je to proces na měsíce). Stejně tak exekutor může obstavit i cizí účet, kde se nalézají Vaše peníze (např. vedený na jméno přítelkyně). V ČR bohužel chybí institut chráněného účtu, který by dlužníky v exekucích nevylučoval z bezhotovostního platebního styku.