Banka neoprávněně vytvořila exekuci na účtu mého syna, který nemá žádný příjem. Jak postupovat?

31.12.2020 Běžný účet

Dobrý den, můj syn je invalidní a před měsícem si založil účet u Poštovní spořitelny. Nemá žádný příjem a v současné době má pozastavenu výplatu invalidního důchodu. Bude znovu žádat o obnovení příští rok a za tímto účelem si účet sjednával. Vložila jsem mu tam peníze a zůstatek byl cca 350 CZK. Dnes se díval do internetového bankovnictví a měl tam zůstatek mínus cca 8 000 CZK. Na účtu do mínusu jít nemůže, jak stojí ve smlouvě o účtu. Telefonoval do banky a prý má exekuci. O žádné neví, nikdy nepracoval. Nemocen je od 12 let věku. Neměl nikdy ani žádnou půjčku. Syn chce účet zrušit. Myslíme, že jde o pochybení ze strany banky? Syn si nemůže ani vybrat těch 350 CZK. Banka mu nechtěla poskytnout žádné informace. Co máme dělat? Jak postupovat?

Dobrý den,

banka v tomto velmi pravděpodobně nepochybila (ta musí příkazu exekutora na blokaci účtu vyhovět). Kontaktujte exekutora a informujte se, o jaký dluh se jedná. Absence příjmu ze zaměstnání exekuci nebrání. Může se jednat třeba o dluh na zdravotním pojištění (pokud Váš syn nepracuje, nepobírá důchod a ani není registrován na Úřadu práce).