Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #13194, Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence

LS

Pokračování dotazu č. 13176: Dobrý den, takže syn bude mít až do skončení insolvence v řejstříku exekucí veden tento záznam a nemůže s tím nic dělat? Má s tím problém v bydlení, v práci apod - komplikuje mu to život. Ví, že udělal chybu, ale již skoro 3 rok svoje dluhy platí, přijde mi to dost nefér. Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

ano, syn bude mít exekuci vedenou v rejstříku exekucí až do momentu splacení nebo prominutí dluhu a ukončení insolvence. Co přesně Vám na tom přijde nefér? Věřiteli by zase mohlo přijít nefér, že synovi bude po ukončení insolvence dluh prominut a nedostane své peníze zpět. Ale taková jsou pravidla hry. Spácháte trestný čin, dostanete záznam do rejstříku trestů. Máte exekuci, jste vedena v exekučním rejstříku. Máte insolvenci, jste vedena v insolvenčním rejstříku. 

Každý může udělat chybu. Právě proto máme institut osobního bankrotu, kdy 3-5 let žijete o chlebu a vodě následně jsou Vám všechny dluhy prominuty a dostáváte šanci na nový začátek. V minulosti jste za dluhy mohla propadnout hrdlem nebo být prodána do otroctví. Dnes Vám zákon garantuje nezabavitelné minimum a musíte jen strpět pár let záznam v rejstříku dlužníků. Mírněji už to opravdu nejde. 

Mimochodem, tyto záznamy mají spíše informativní než represivní funkci. Potenciální věřitelé tak např. vědí, že nemají vašemu synovi půjčovat další peníze. Syn je tak chráněn proti předlužení a opětovnému nastartování dluhové spirály. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

20.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15366, Insolvence, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Plánuji oddlužení. Výše dluhů je cca 1 500 000 Kč, příjem 23 000 Kč čistého, 2 děti a manžel. Nemovitost nemám, auto mám, ale potřebuji ho do práce. Vím, že musím splatit 30% závazků, ale dosáhnu i tak na oddlužení nebo na schválení? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, podmínka splatit během insolvence min. 30% přihlášených pohledávek byla zrušena již před 2 lety. Nově stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč (manželé 3 300 Kč) a "projevit snahu". Nemáte-li zúžené SJM, pak za dluhy ručíte s manželem společně a nerozlučně a doporučuji vám požádat o společné oddlužení manželů.

M

#15365, Daň z příjmu a změna zaměstnavatele, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, když jsem minulý měsíc podala daňové přiznání a uvažuji o změně zaměstnání, kdy mohu podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele? Pokud tedy dám výpověď a poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, jaké dokumenty potřebuju od účetní pokud jde o daně? Děkuji.

Dobrý den, prohlášení poplatníka můžete podepsat u nového zaměstnavatele tak, aby nedošlo v jednom měsíci k uplatnění daňových slev naráz u obou zaměstnavatelů. Daňové přiznání Vám vyhotoví nový zaměstnavatel (od starého zaměstnavatele si vyžádáte POZP - Potvrzení o zdanitelných příjmech, které nový zaměstnavatel zakomponuje do vašeho daňového přiznání).

M

#15364, Platba, Platba, 19.9.2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda jdou převést peníze z MiFinity na běžný účet. A pokud ano tak jak? děkuji za odpověď, hezky den.

Dobrý den, převod z této digitální peněženky na účet je možný. Pro bližší informace doporučuji kontaktovat technickou podporu MiFinity. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR