Jak se vyhnout problémům s bydlením a prací při exekuci vedené v rejstříku?

Pokračování dotazu č. 13176: Dobrý den, takže syn bude mít až do skončení insolvence v řejstříku exekucí veden tento záznam a nemůže s tím nic dělat? Má s tím problém v bydlení, v práci apod - komplikuje mu to život. Ví, že udělal chybu, ale již skoro 3 rok svoje dluhy platí, přijde mi to dost nefér. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, syn bude mít exekuci vedenou v rejstříku exekucí až do momentu splacení nebo prominutí dluhu a ukončení insolvence. Co přesně Vám na tom přijde nefér? Věřiteli by zase mohlo přijít nefér, že synovi bude po ukončení insolvence dluh prominut a nedostane své peníze zpět. Ale taková jsou pravidla hry. Spácháte trestný čin, dostanete záznam do rejstříku trestů. Máte exekuci, jste vedena v exekučním rejstříku. Máte insolvenci, jste vedena v insolvenčním rejstříku.

Každý může udělat chybu. Právě proto máme institut osobního bankrotu, kdy 3-5 let žijete o chlebu a vodě následně jsou Vám všechny dluhy prominuty a dostáváte šanci na nový začátek. V minulosti jste za dluhy mohla propadnout hrdlem nebo být prodána do otroctví. Dnes Vám zákon garantuje nezabavitelné minimum a musíte jen strpět pár let záznam v rejstříku dlužníků. Mírněji už to opravdu nejde.

Mimochodem, tyto záznamy mají spíše informativní než represivní funkci. Potenciální věřitelé tak např. vědí, že nemají vašemu synovi půjčovat další peníze. Syn je tak chráněn proti předlužení a opětovnému nastartování dluhové spirály.