Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #11568, Exekuce a odblokování účtu

Exekutor neodblokoval účet po zaplacení pohledávky - jak dlouho to trvá a jaký je vliv nouzového stavu?

26.10.2020 Běžný účet

Dobrý den, jak dlouho má exekutor na odblokování účtu po zaplacení pohledávky? Dal jsem příkaz k provedení platby bance před 10 dny. Na maily nereagují a co se týče telefonního hovoru, tak jen říkají, že musím počkat 2-3 dny. Na bance dle získaných informací dosud příkaz k odblokování nepřišel. Jaký vliv na blokaci účtu a exekuci může mít nynější nouzový stav? Děkuji

Dobrý den,

po uhrazení vymáhané pohledávky je exekutor povinen běžný účet dlužníka odblokovat v přiměření lhůtě a bez zbytečných průtahů. Neděje se tak hned druhý den po zaslání platby exekutorovi z důvodu administrativních úkonů předcházejících odblokování účtu (platba se musí identifikovat a spárovat s pohledávkou, exekuční vymáhání je třeba ukončit a je nutné poslat bance pokyn o odblokování účtu). 14 dnů (již uběhnutých 10 dnů a 2-3 další dny avizované exekutorem) lze chápat jako přiměřenou lhůtu.