Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #4122, Extrémně drahé mikro-půjčky

Extrémně drahé mikro-půjčky, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
14.12.2017 Půjčka

Dobrý den, byl jsem v televizi upozorněn na půlmilionové RPSN u avizované mikro-půjčky na zaplo.cz Provedl jsem kontrolu a v jednoduchém webovém rozhraní na daných stránkách zadal následující: Opakovaná půjčka, výše: 1 000 Kč, splatnost: 7 dní. Výsledek? RPSN 535 615% Jake jsou právní mantinely pro tento "byznys"?

Dobrý den,

právní mantinely jsou pro půjčování peněz podobné jako např. pro činnost "šmejdů", kteří seniorům prodávají hrnce a vysavače za deseti-tisíce korun. Zaplo.cz musí všechny zájemce o půjčku na výši RPSN důrazně upozornit, prověřit si jejich schopnost splácet a informovat je o celkově splácené částce (kolik si klient půjčuje a kolika bude muset vrátit). Pokud klient s extrémně vysokou RPSN přesto souhlasí a podepíše, že rozumí větě "dnes si půjčím 1 000 Kč a za týden vrátím 2 000 Kč", pak je vše z právního hlediska v pořádku.

Podmínky pro činnost takto pochybných podnikatelů (včetně např. prodejců služeb po telefonu) se neustále zpřísňují, ale stát to plošně zakázat nemůže. Na druhou stranu, i ten kdo si koupí vysavač od podomního prodejce za 50 000 Kč nebo si půjčí za tisícové RPSN má stejné voličské právo jako ostatní. A zatímco důsledky špatného rozhodnutí ohledně předražené půjčky nese jen dotyčný osobně, hlasem vhozeným do volební urny trpí i ostatní.

Každý se tedy musí zamyslet na tím, je-li schopen za sebe činit rozumná rozhodnutí. Vždy je možné se nechat úředně zbavit svéprávnosti - pak sice přijdete o volební a jiná práva, ale také začnete požívat speciální právní ochrany, která Vás ochrání před předraženými půjčkami a podomními prodejci.