Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #14270, Falešná nabídka práce

Falešná nabídka práce, Podvod

18.5.2021 Podvod

Dobrý den, měla jsem nastoupit na brigádu, bohužel "zaměstnavatel" zneužil jméno firmy (kterou jsem si ověřila, jestli vůbec existuje), kam jsem měla nastoupit. Vyžádal si po mně citlivé osobní dokumenty jako je OP z obou stran, zasílala jsem mu i kartičku pojišťovny, potvrzení o studiu a trestní rejstřík. Navíc si vyžádal i mou fotografii s OP, jelikož jsme se domlouvali na dálku, myslela jsem, že je to za účelem potvrzení, že jsem to já, takže jsem mu ji poslala, ale OP na fotografii není zaostřené. Dotyčný se neozýval, později jsem zjistila, že se jedná o podvod. Případ jsem nahlásila na policii, nechala jsem si vystavit nový OP a kartičku pojišťovny, zároveň jsem si nechala udělat výpisy z BRKI, NRKI a exekucí, vše se zdá být v pořádku. Co nyní mohu udělat, abych zamezila dalšímu poškození? Děkuji

Dobrý den,

více než nechat si vystavit nový OP a ověřit závazky v BRKI a NRKI nejde. Podvodníci často zneužívají identity svých obětí k zakládání účtů (kam pak např. směřují peníze okradených), ale k založení účtu jsou vždy vyžadovány 2 doklady totožnosti a navíc konfirmační platba z jiného existujícího účtu. Pokud jste neposílala např. 1 Kč na účet podvodníků, účet si na vaše jméno nezaložili.