Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6295, Falešný prodejce ze zahraničí

Falešný prodejce ze zahraničí, Podvod

P

Dobrý den, pravděpodobně jsem se stala obětí podvodu. Přes bazar jsem prodávala šaty a na můj inzerát se ozval zájemce z Anglie. Nepřišlo mi to podezřelé, protože kupující byl slušný a komunikoval. Domluvili jsme se, že mi pošle peníze na účet. Poté mě kontaktovala jeho banka, že peníze jsou odeslané (dostala jsem i potvrzení od banky s tím, že jakmile odešlu balík, tak mi hned pošlou peníze...jako že je to standardní operace, která slouží při prodeji zboží, jako ochrana prodávajícího a kupujícího). Na tom mi nic podezřelé nepřišlo a balík jsem odeslala. Na uvedený email banky jsem odeslala potvrzení o odeslání a obratem se mi ozvali, že peníze (6100 CZK) dostanu do 24 hodin. Druhý den mi přišlo, že "paní" má nastavené pro odchozí platby vyšší limity a abych dostala peníze, tak musím poslat 15000 CZK přes western union někam do Afriky a oni mi pošlou 21600 CZK. Peníze jsem samozřejmě neodeslala. Tak jsem napsala do té banky, že se mi tato operace zdá jako nestandardní a žádné peníze neodešlu. Hned nato mi přišel výhružný email (že musím do dvou dnů poslat potvrzení o platbě, jinak případ přebere FBI). Jen škoda, že mě to nenapadlo dřív, ale uvedený email jsem zadala do googlu a zjistila jsem, že mail na pravou banku obsahuje o písmenko méně. Vím, že není žádná možnost, jak bych svůj balík a tím i peníze dostala zpět. Už se ale stalo. Nevím, jestli sem tento dotaz patří, ale chtěla bych nějakým způsobem zabránit tomu, aby tito podvodníci tahali peníze z dalších "obětí", ale nevím, na koho se v tomto případě obrátit? Mám pravou banku informovat o tom, že někdo využívá podoby s jejich oficiálním emailem? (bojím se, abych z toho neměla problémy). Předem děkuji za radu.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Argument "Nepřišlo mi to podezřelé, protože kupující byl slušný a komunikoval." - podvodník musí být slušný a komunikativní, jinak by svou oběť nikdy nepřesvědčil. Tyto podvody lze velmi dobře odhalit. Stačí si položit základní otázku "proč by Afričan žijící v Anglii kupoval bazarové šaty v ČR?" Vy přece také nenakupujete na španělském online bazaru. Samotné náklady na přepravu jsou mnohdy vyšší než cena kupovaného zboží. Nemá to logiku. 

Banky nic takového jako kontrolu odeslaného balíku ani zprostředkování prodeje bazarového zboží nenabízejí. Taktéž neexistuje nic jako minimální limit transakce. Banka pouze plní pokyny majitele účtu (na jeho žádost odesílá peníze). 

Podvod můžete nahlásit Policii ČR, ale je to bez šance na dopadení pachatele. Pravou banku informovat netřeba, státy se špatnou vymahatelností práva (např. Afrika) jsou plné podvodníků, kteří se za banky vydávají a podobnými metodami se snaží vytáhnout ze svých obětí peníze. S tím nic nenaděláte. Řešením je nikdy neposílat zboží před obdržením platby. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

7.4.2020, Banka, Autor: Jan Budín

Přijít do některé pobočky Monety Money Bank a zřídit si v ní stavební spoření? Proč ne! Tuto možnost máte už od 1. dubna, kdy Moneta Money Bank dokončila převzetí Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Obě společnosti koupila za téměř 4,5 miliardy korun.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřiujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 6.4.2020)

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

J

#9626, Jde zneužít rodné číslo?, Podvod, 7.4.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné zneužít rodné číslo v kombinaci s adresou bydliště, číslem účtu a znalostí napodobení podpisu.

Dobrý den, u všech právních aktů je třeba předložit platný OP nebo ověřený podpis. Samotná znalost RČ, adresy, čísla účtu a napodobenina podpisu zneužít nelze.

JM

#9625, Stavební spoření pro dceru, Spoření, 7.4.2020

Chtěla bych založit dceři (12 let) stavební spoření u Raiffeisenbank, zdají se mi tam nejlepší podmínky. Nechtěla bych spořit měsíčně, ale dát jednorázovou částku na 6 let najednou (cca 123 000 Kč). Lze to tak, je to výhodné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, skládat na stavební spoření jednorázově celých 120 000 Kč na 6 let dopředu je extrémně nevýhodné, protože: 1) celých 120 000 Kč by bylo zablokováno na 6 let 2) peníze by se úročily jen 1,3% (nejlepší spořící účty nabízejí momentálně 1,6%) Doporučuji ukládat měsíčně přesně 1 700 Kč a zbytek peněz ponechat na spořícím účtu (Trinity Bank, Hello Bank, Equa Bank). Tímto dosáhnete lepšího zhodnocení a výrazně lepší likvidity (většina peněz nebude blokována, ale zůstane Vám k dispozici). 

PK

#9624, Koronavirus a odklad splátek, Půjčka, 7.4.2020

Dobrý den, dnes bylo hlasování v PS, ale hlasování o prodloužení nebo odložení splátek jsem nenašel. Nevíte jak to vypadá? Děkuji

Dobrý den, doposud nic schváleno nebylo. Odložení splátek u půjček a hypoték by musela schválit nejen PS ale taktéž Senát.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR