Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6295, Falešný prodejce ze zahraničí

Jak se bránit před podvody při prodeji přes internet?

27.3.2019 Podvod

Dobrý den, pravděpodobně jsem se stala obětí podvodu. Přes bazar jsem prodávala šaty a na můj inzerát se ozval zájemce z Anglie. Nepřišlo mi to podezřelé, protože kupující byl slušný a komunikoval. Domluvili jsme se, že mi pošle peníze na účet. Poté mě kontaktovala jeho banka, že peníze jsou odeslané (dostala jsem i potvrzení od banky s tím, že jakmile odešlu balík, tak mi hned pošlou peníze...jako že je to standardní operace, která slouží při prodeji zboží, jako ochrana prodávajícího a kupujícího). Na tom mi nic podezřelé nepřišlo a balík jsem odeslala. Na uvedený email banky jsem odeslala potvrzení o odeslání a obratem se mi ozvali, že peníze (6100 CZK) dostanu do 24 hodin. Druhý den mi přišlo, že "paní" má nastavené pro odchozí platby vyšší limity a abych dostala peníze, tak musím poslat 15000 CZK přes western union někam do Afriky a oni mi pošlou 21600 CZK. Peníze jsem samozřejmě neodeslala. Tak jsem napsala do té banky, že se mi tato operace zdá jako nestandardní a žádné peníze neodešlu. Hned nato mi přišel výhružný email (že musím do dvou dnů poslat potvrzení o platbě, jinak případ přebere FBI). Jen škoda, že mě to nenapadlo dřív, ale uvedený email jsem zadala do googlu a zjistila jsem, že mail na pravou banku obsahuje o písmenko méně. Vím, že není žádná možnost, jak bych svůj balík a tím i peníze dostala zpět. Už se ale stalo. Nevím, jestli sem tento dotaz patří, ale chtěla bych nějakým způsobem zabránit tomu, aby tito podvodníci tahali peníze z dalších "obětí", ale nevím, na koho se v tomto případě obrátit? Mám pravou banku informovat o tom, že někdo využívá podoby s jejich oficiálním emailem? (bojím se, abych z toho neměla problémy). Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Argument "Nepřišlo mi to podezřelé, protože kupující byl slušný a komunikoval." - podvodník musí být slušný a komunikativní, jinak by svou oběť nikdy nepřesvědčil. Tyto podvody lze velmi dobře odhalit. Stačí si položit základní otázku "proč by Afričan žijící v Anglii kupoval bazarové šaty v ČR?" Vy přece také nenakupujete na španělském online bazaru. Samotné náklady na přepravu jsou mnohdy vyšší než cena kupovaného zboží. Nemá to logiku.

Banky nic takového jako kontrolu odeslaného balíku ani zprostředkování prodeje bazarového zboží nenabízejí. Taktéž neexistuje nic jako minimální limit transakce. Banka pouze plní pokyny majitele účtu (na jeho žádost odesílá peníze).

Podvod můžete nahlásit Policii ČR, ale je to bez šance na dopadení pachatele. Pravou banku informovat netřeba, státy se špatnou vymahatelností práva (např. Afrika) jsou plné podvodníků, kteří se za banky vydávají a podobnými metodami se snaží vytáhnout ze svých obětí peníze. S tím nic nenaděláte. Řešením je nikdy neposílat zboží před obdržením platby.