Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #3739, Financování projektu v Íránu

Financování projektu v Íránu, Banka

7.8.2017 Banka

Dobrý den, existuje nějaká banka, které nevadí spolupráce s Íránskou bankou a je schopná zajistit financování projektů zejména pomocí List of Credit? Naše současná banka má s tím problémy. Děkuji.

Dobrý den,

obchodování se zeměmi typu Íran, Severní Korea, Kuba, Somálsko, atd. je velmi citlivou záležitostí. Na tyto země se vztahují různě rozsáhlé sankce a z etických důvodů s nimi většina západních firem nechce vůbec obchodovat (etické kodexy mnoha firem to zapovídají). Přičtěte si k tomu nulovou vymahatelnost práva, bezpečnostní rizika a další možné komplikace. U Íránu byly sankce loni zrušeny, nicméně letos je USA obnovily. Velká nejistota. Pokud s danými zeměmi obchodujete, riskujete obchodní vztahy s dalšími svými partnery, kteří vás mohou zařadit na své blacklisty.

V ČR určitě najdete banku, která s tím nebude mít (za patřičný honorář, který může být velmi vysoký, resp. úměrný riziku) problém. Ale veřejně se tím banky nechlubí. Ohledně exportu do rizikových zemí (komerčně nefinancovatelných/nepojistitelných projektů) je možné se též obrátit na Českou exportní banku.