Vyplacení zatíženého podílu na nemovitosti v rámci dedičského řízení: Možnosti a právní aspekty

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, jeden z dedicu jako 1/3 podilnik na nemovitosti z dedictvi je zatizen exekucemi, pravdepodobne minimalne ve vysi hodnoty jeho podilu. Je mozne vyplatit jeho podil v ramci dohody v dedickem rizeni, aniz by to bylo pravne napadnutelne bez budoucich nasledku pro toho, kdo jeho podil vyplati? Nebo je nutne nechat probehnout dedicke rizeni s rozdelenim podilu na nemovitosti a zapsat jeho podil do katastru a nasledne se pokusit zakoupit podil v exekucni drazbe? Bude mozne i podil vydrazeny v exekucni drazbe zaplatit pomoci hypotecniho uveru, ze ktereho se v jeden moment vyplati i ostatni podilnici po vzajemne dohode?

Dobrý den,

hypotéku je možné čerpat i na vypořádání dědictví či podílového spoluvlastnictví. S nedobrovolnou dražbou (exekuce) to může být komplikovanější, pokud za hypotéku nemůžete ručit jinou než kupovanou nemovitostí.

Je možné uzavřít dohodu o vypořádání dědictví a exekutorovi tak místo nemovitosti přenechat rovnou peníze. Nicméně je to komplikovaná záležitost, kerou doporučuji konzultovat s právníkem (zda je toto možné aplikovat na váš případ, na základě právních úkonů, které již proběhly či neproběhly).