Jak získat financování pro nemovitost při existenci pohledávek v insolvenčním rejstříku?

Sjednejte si hypotéku online
21.11.2018 Hypoteční poradna

Pokračování dotazu č. 5478: Dobrý den, v insolvenčním rejstříku jsou cca 4 věřitelé. Jen nechápu, proč by nebylo jednodušší, kdyby nám banka poskytla hypotéku, my zaplatili všechny pohledávky a všichni by byli spokojeni. Takhle když ten dům půjde do dražby a je tam dluh cca 1,6 mil. Kč, tak ho třeba za milion vydraží, ale těch 600 tis. Kč budou tahat z toho známého bůhví jak dlouho. Vůbec se ani v tom rejstříku neorientuji ohledně toho, koho bych měla oslovit se zájmem o barák. Píšete, že standardní hypotéku nám nedají. Ale existuje nějaká nestandardní hypotéka nebo jiné možné financování takovéto částky? Děkuji

Dobrý den,

pokud by dlužník měl pouze jednoho věřitele, bylo by snadné se s tímto věřitelem domluvit na řešení a přímém prodeji RD. Má-li však dlužník 4 různé věřitele, domluva je výrazně složitější (někdo je zajištěný, jiný nikoliv, každý by třeba chtěl prodej majetku dlužníka řešit jinak, atd.). Proto existuje insolvenční řízení s jasně popsanými pravidly hry, která znají všichni předem a nikdo se tak nebude cítit poškozený. Bude stanoven termín dražby a pro vítěze lhůta na zaplacení (a podmínky propadnutí dražební jistoty při nezaplacení). Abyste zabránila dražbě, musela byste přesvědčit všechny věřitele, že přímým prodejem získají více peněz. Jenže zase by ty peníze byly později (dražba je rychlejší), je tu riziko, že třeba nedostane hypotéku, atd. - spousta nejistot, se kterými věřitelé nemusí souhlasit. Proto se volí obvykle dražba.

Financování nákupu RD v dražbě by šlo zajistit např. americkou hypotékou (máte-li jinou nemovitost bance do zástavy).