Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11163, Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení

Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.

Dobrý den,

přijde na to, co přesně jste si s bankou při předčasném splacení předchozí hypotéky a placení pokuty sjednali. Pokud dohoda zněla "když si vezmete nový úvěr do 6 měsíců, 50% sankce vám vrátíme" a Vy jste si nový úvěr vzala zatímco manžel nikoliv, pak by vratka sankce měla náležet pouze Vám (z morálního i právního hlediska - Vy jste splnila podmínku, druhý o tuto možnost neprojevil zájem, tedy ani nejde o to "kdo dřív přišel", Vy na sebe berete závazky plynoucí z nové úvěrové smlouvy, atd.).

Pokud by vratka sankce byla slíbena pouze prvnímu a nový úvěr jste si sjednali oba (ovšem Vy první), pak už by to z morálního hlediska stálo za zvážení (právní hledisko by Vám posoudil za úplatu právník po pečlivém prostudování všech smluvních dokumentů).