Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11163, Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení

Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení, Hypoteční poradna

DM

Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

přijde na to, co přesně jste si s bankou při předčasném splacení předchozí hypotéky a placení pokuty sjednali. Pokud dohoda zněla "když si vezmete nový úvěr do 6 měsíců, 50% sankce vám vrátíme" a Vy jste si nový úvěr vzala zatímco manžel nikoliv, pak by vratka sankce měla náležet pouze Vám (z morálního i právního hlediska - Vy jste splnila podmínku, druhý o tuto možnost neprojevil zájem, tedy ani nejde o to "kdo dřív přišel", Vy na sebe berete závazky plynoucí z nové úvěrové smlouvy, atd.). 

Pokud by vratka sankce byla slíbena pouze prvnímu a nový úvěr jste si sjednali oba (ovšem Vy první), pak už by to z morálního hlediska stálo za zvážení (právní hledisko by Vám posoudil za úplatu právník po pečlivém prostudování všech smluvních dokumentů). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Téměř na 2 %. Tak hluboko spadla v posledních měsících nabídková sazba u hypoték s LTV do 70 %. V září byla pouze 2,04 % a dá se čekat, že v říjnu ještě klesne. Otázkou je, na jak dlouho. Proti dalšímu poklesu stojí konec odkladu splátek u spotřebitelských a hypotečních úvěrů a hrozba horší splátkové morálky.

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Vyplacení partnera z hypotéky nebo například vyplacení sourozenců u nemovitosti, kterou jste zdědili nebo dostali od rodičů. I s tím vám pomůže půjčka na bydlení. Jak? Možností je několik. Záleží jen na tom, jakou situaci řešíte.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

Z

#11532, Zneužití kopie OP, Podvod, 20.10.2020

Dobrý den, je možné zneužití mé občanky, pokud má dotyčný jen fotku přední strany? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, foto přední strany OP nestačí ke sjednání půjčky online (zde jde třeba kopie OP z obou stran a navíc přední strana dalšího dokladu totožnosti). 

KK

#11531, Insolvence, exekuce a deponování srážek, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Pokračování dotazu č. 11 530: Dobrý den, takže pokud to dobře chápu, teď když už mám tedy povoleno oddlužení, je možné, že mi nebude žádná částka deponována, jestliže se exekutor nedomluví se zaměstnavatelem jak mi má deponovat mzdu? Děkuji pěkně.

Dobrý den, ano - resp. nejde o domluvu, exekutorovi stačí pouze dát vašemu zaměstnavateli příkaz "deponujte u dlužníka srážky ze mzdy až do momentu plného schválení či neschválení insolvence".

KK

#11530, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Dobrý den, mám 2 exekuce, jednu přednostní a druhou nepřednostní. Podala jsem návrh na oddlužení, avšak těsně před tím než mi přišly peníze z rodičovského příspěvku. Tzv. 6.10. mě dali na vývěsku a 8.10. jsem dostala peníze. Tudíž předpokládám, že peníze mi nebyly deponovány ale ještě strženy na exekuci. Chtěla bych se zeptat na to, jak teď bude deponována má mzda, jestliže mi už na přednostní exekuci zbývá doplatit jen 1 000 Kč a měla bych za normálních okolností splácet za nepřednostní pohledávku. Kolik mi tedy bude strženo? Děkuji pěkně.

Dobrý den, deponování části příjmu (z výplaty či rodičovské) není při vstupu do insolvence automatické, exekutor o to musí požádat (ne vždy se tak děje, neboť v případě schválení insolvence jdou deponované peníze ins. správci, nikoliv exekutorovi). Další postup tedy bude záležet na rozhodnutí exekutora.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR