Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JR

Dobrý den, mám s přítelem hypotéky. Nyní jsme se rozešli a chtěla bych se z jeho hypoték odepsat, aby to bylo jen na něj. Jsem totiž matka dvou dětí a pobíram jen mateřskou. Tudíž nemám na spláceni hypotéky. Co pro to mohu udělat? Děkuji pěkně.

Dobrý den,

rozchodem ani rozvodem nevzniká nárok na vyvázání z hypotéky. S vyvázáním by musel souhlasit Váš ex-přítel i banka. Banka s tím bude souhlasit jen pokud by byl Váš ex-přítel sám dostatečně bonitní na pokrytí všech úvěrů. 

A

Dobry den, chtela bych se zepat, jak muzu resit spolecnou hypoteku s pritelem. Po rozchodu chci hypoteku na dum prevest jen na sebe. Kam mam jit, aby byvaleho pritele z hypoteky vyskrtli? Potrebuji nejaky papir o tom, ze uz nejsme spolu? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

Vašeho ex-přítele by šlo z hypotéky vyvázat jen pokud byste Vy sama byla dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru (a bude-li s tím banka souhlasit). Samotným rozchodem nebo rozvodem nevzniká nárok na vyvázání z úvěru (banky nemají povinnost nikoho z úvěru vyvázat). Pokud byste sama nebyla dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru, můžete nemovitost prodat a hypotéku tím umořit.

L

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou máme s přítelem možnost ohledně hypotéky. Mám úvěr 560 000 Kč ve své bance a chtěla bych si vzít hypotéku, dohromady má naše domácnost příjem cca 62 000 Kč. Jaké jsou naše možnosti? Moc děkuji.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 9násobek ročních příjmů (6,7 mil. Kč mínus půjčka 560 000 Kč) a na splátky všech úvěrů můžete vynakládat měsíčně max. 45% příjmů (29 250 Kč mínus splátka současné půjčky). Banky půjčují max. 80-90% z hodnoty zastavené nemovitosti, tedy je třeba mít 10-20% našetřeno nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. 

L

Dobrý den, chtěl bych koupit penzión v hodnotě 8.000.000 Kč. Příjem máme s manželkou 45.000 Kč čistého. Vlastníme dva byty jeden v hodnotě 2.400.000 Kč a druhý 1.000.000 Kč, potom dvě garáže v hodnotě 500.000 Kč. Žádné nemovitosti nejsou zatížené hypotékou. Nemáme žádné dluhy. Volné finanční prostředky máme 1.000.000 Kč Penzion je zaveden a není problém prokázat Cash Flow. Je možné použít naše nemovitosti do zástavy a budoucí penzion aby jsme dostali hypotéku 7.000.000 Kč budoucí příjmy s penziony by byli prokázány +45.000 Kč ze zaměstnání. Žena má Mgr. vzdělání a oba dva máme smlouvu na dobu neurčitou. Prosím o radu jak nejlépe zafinancovat budoucí penzion. Děkuji

Dobrý den,

samotný příjem 45 000 Kč ze zaměstnání by nestačil, neboť banka Vám coby fyzickým osobám může půjčit max. devítinásobek ročního příjmu (4,86 mil. Kč). Bude třeba započítat příjmy z provozování penzionu a úvěr pravděpodobně pojmout jako podnikatelský s ručením všemi ostatními nemovitostmi. Doporučuji kontaktovat naše úvěrové specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

HF

Dobry den, pritel ma s byvalou manzelkou spolecny uver na byt, ktery je vyhradne ve vlastnictvi byvale manzelky. Jelikoz uver radne nesplaceli, byla na oba uvalena exekuce, kterou oba plati a muj pritel jeste nad ramec splatek exekuci plati mesicne 7,5 tisice, aby byvale manzelce exekutori tento byt nesebrali k umoreni dluhu. Nyni je pritel v insolvenci a my bychom radi vedeli, jak to bude s jejich spolecnym dluhem, jde nejak rozdelit? Obavame se totiz toho, ze veritel bude pozadovat doplaceni celeho dluhu po byvale manzelce, a tudiz bude muset pritel tento byt splacet do konce zivota i kdyz ma povolene oddluzeni, aby byvala manzelka mela s detmi kde bydlet. Je nejaka cesta jak situaci resit? Predem dekuji.

Dobrý den,

byt byl pravděpodobně zakoupen na hypotéku, což je typ úvěru s ručením nemovitostí. Buď splácíte nebo Vám byt prodají. Tohoto dluhu se nezbavíte exekucemi ani osobním bankrotem, neboť věřitel má v zástavě vaši nemovitost. Váš přítel se tak musí rozhodnout - buď bude do konce života splácet byt své ex-partnerky, nebo nechá banku její byt zpeněžit (případně to třeba dotlačí ex-partnerku ke splácení). Nezapomeňte, že dokud je ex-přítel vázán v hypotéce své ex-partnerky, banky mu další úvěr neposkytnou a vy tak přicházíte o šanci na vlastní bydlení.

J

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe vyřešit následující situaci. Mladý muž s přítelkyní si vzal společně hypotéku na 3 mil. Kč na koupi bytu, v Katastru je vlastníkem bytu on i slečna (oba po 1/2) . Společně ale spláceli pouze půl roku, pak se rozešli. Od té doby splácí muž výhradně sám, ona se na splátkách nepodílí. Na úvěr ručí tímto bytem, kde mají oba trvalé bydliště, a navíc je v Katastru uveden zákaz zatížení. Muž nemá sám zatím dostatečný příjem, aby se mohl stát jediným dlužníkem, jeho aktuální přítelkyně ještě studuje, jeho rodiče rovněž splácejí úvěr. Navíc má muž obavu, že by si bývalá přítelkyně mohla v budoucnu nárokovat polovinu bytu. Prosím o radu, jak by měl nejlépe tuto složitou situaci vyřešit. Děkujeme.

Dobrý den,

přítelkyně si nemusí nic nárokovat, již nyní (bez ohledu na to, kdo hypotéku splácí) vlastní polovinu bytu. Banku taktéž nezajímá kdo hypotéku splácí (jakým dílem se na splácení podílejí spoludlužníci), neboť za hypotéku ručí oba společně a nerozlučně. Jestliže ani jeden z dlužníků není dostatečně bonitní pro splácení celého úvěru a spoludlužníci spolu nechtějí ve splácení a spoluvlastnictví nemovitosti pokračovat, nezbývá než nemovitost prodat a bance hypotéku doplatit.

K

Dobrý den, současná snoubenka má s bývalým přítelem byt na hypotéku a je napsaná stále jako spolumajitel. Měl ji nějak vyplatit cca 200 000 Kč ještě, ale vůbec se k tomu nemá a nereaguje. Ona by chtěla svoji část prodat, nebo to nějak rozhýbat, aby z toho bylo alespoň něco. Jde to nějak? Co je k tomu potřeba? Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den,

vaše snoubenka se musí se svým ex-přítelem domluvit. Není-li domluva možná, lze požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti (soud nařídí prodej celé nemovitosti nebo vyplacení podílu). Zatímco majetek takto vypořádat lze, s hypotékou to bývá horší. Vyvázání z hypotéky je možné jen pokud by druhý z dlužníků byl sám dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru a jen po souhlasu banky (nelze se toho domáhat).

VK

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. S přítelem jsem prováděli rekonstrukci rodinného domu, na což máme od roku 2018 hypoteční úvěr s fixací na 10 let a vzhledem k nedostačujícím peněžním prostředkům na vybavení domácnosti jsme si byli nuceni vzít ještě v loňském roce neúčelový úvěr. Je možné tyto dva úvěry nějakým způsobem konsolidovat a následně refinancovat ještě v době fixace hypotéky, aniž bychom doplatili na sankce / poplatky ze strany banky, případně je vůbec sloučení možné? Děkuji za Váši odpověď.

Dobrý den,

refinancování mimo výročí fixace je možné (včetně sloučení úvěrů u nové banky). Požádejte svou banku o vyčíslení penále a následně se rozhodněte, zda se Vám refinancování s tímto penále vyplatí či nikoliv. Penále může činit max. 1% z výše předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o tzv. účelně vynaložené náklady (které s Vámi banka bude mít při předčasném doplacení úvěru).

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, abychom s přítelem zažádali o hypotéku v případě, že on je OSVČ a já jsem na rodičovské. Já vlastním být za cca 4,5 mil. a přítel vlastní být za cca 3,5 mil. Chtěli bychom koupit dům a vzít si na něj hypoteční úvěr. Já mám ale na svůj byt nedoplacenou hypotéku cca 900 tisic. Lze to nějak sloučit s novou hypotékou? Je vůbec možné, že hypotéku dostaneme? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rodičovská ani OSVČ není překážkou, ale musíte mít dostatečné příjmy a plnit podmínky DTI a DSTI. Původní hypotéku můžete refinancovat a sloučit do jedné s novou hypotékou, ale celkově na splátky můžete dávat max. 45% měsíčního příjmu (a banka Vám může půjčit max. 9násobek ročního příjmu).

MB

Dobrý den, už rok mám HÚ 3 mil. Kč u KB na 30 let, fix 10 let, úrok 2,99%. Nyní bych chtěl HÚ refinancovat předčasně a po roce mi KB vyčíslilo sankci za předčasné splacení 110 000 Kč. Je to vůbec možné, když od roku 2016 už by banky tyto sankce neměly vymáhat a max pokuta by měla být 50 000 Kč? Děkuji

Dobrý den,

máte pravdu, toto možné není. Máte-li za sebou řádně uhrazených 12 splátek (1 rok), mohou banky účtovat pouze účelně vynaložené náklady plynoucí z předčasného doplacení úvěru. Tyto náklady mohou činit max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč. U úvěru za 3 mil. Kč by tak banka mohla účtovat max. 30 000 Kč.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR