Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, momentálně jsme se s partnerem dostali do situace, kdy bychom potřebovali poradit, ať neuděláme chybu. Koupili jsme dům, který byl v insolvenci. Financování jsme řešili půjčkou bez zástavy. Nyní bychom chtěli přejít na klasickou hypotéku a půjčku na rekonstrukci. V naší bance nám nabídli refinancování původní půjčky na hypotéku a částku na rekonstrukci. Úrok 2,69%. S tím že je to tedy hypotéka ve výši 80%. Při 90% úrok 3,29%. Chtěli bychom znát naše možnosti, jestli je v nabídce jiných bank i jiný produkt, o kterém bychom mohli uvažovat.

Dobrý den,

určitě umíme nabídnou lepší sazbu než 2,69% - kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, obratem se Vám ozveme a dáme lepší nabídku. Navíc platíme za klienty veškeré poplatky (vklad na katastr, odhad, atd.).

TB

Dobrý den, mám hypotéku s fixací na 3 roky. Můžu udělat refinancování 2 roky před výročím fixace?

Dobrý den,

hypotéku můžete refinancovat kdykoliv, jen mimo výročí fixace si banky budou účtovat penále za předčasný odchod (účelně vynaložené náklady, max. 1% z předčasně splácené částky, max. 50 000 Kč). 

Dobrý den, je mi 18 let a potřeboval bych poradit, jakým způsobem bych byl schopný dostat hypotéku či půjčku na výstavbu nového pasivního domu v hodnotě cca 3 mil Kč, když mám k dispozici byt v hodnotě cca 12 mil. Kč a stále studuji a nejsem schopen zároveň mít práci na plný úvazek.

Dobrý den,

banky Vám dle závazného doporučení ČNB mohou půjčit max. 9násobek ročních příjmů a na splátku hypotéky můžete dávat max. 45% měsíčních příjmů. Hypoteka 3 mil. Kč na 30 let s úrokem 2,5% vychází na měsíční splátku cca 12 000 Kč, tedy je vyžadován čistý měsíční příjem min. 27 000 Kč. Bez příjmů (byť s velkým majetkem do zástavy) Vám nikdo nepůjčí. 

JP

Dobry den, muzu dostat hypoteku na dum, kdyz jsem sam, plat 40 000 Kc cisteho a nemam zadne pujcky? Dekuji

Dobrý den,

přijde na to, kolik peněz chcete půjčit, jak drahou nemovitost kupujete a máte-li dostatek vlastních úspor (nebo můžete-li ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí pro splnění podmínky LTV, kdy Vám banka může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti). Dále banky vyžadují čistý registr dlužníků, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Pokud toto vše splňujete, neměl by být problém hypotéku získat. Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

L

Dobrý den, mám všeobecný dotaz ohledně hypotéky a tzv. potvrzení o zaplacených úrocích. Nikdy jsem doteď částku na potvrzení neporovnával se skutečnou výši zaplacených úroků za 12 měsíců. Teď když si vyhotovuji DP FO sám, zjišťuji, že banka přiznává částku úroků nižší, než byla ve skutečnosti zaplacena. Jako zdůvodnění uvádí jakýsi nesmysl „Výše zaplacených úroků je snížena o zaplacené pojištění schopnost splácet úvěr, a to z důvodu, že daňový předpis nezahrnuje jako daňově účinné úroky z pojištění, a proto je výše úroků snížena o daný rozdíl.“ Pokud kontroluji smlouvu o hypo úvěru zmínka o něčem takovém tam není, splátka je stanovena jako jistina + úrok a dost. Splátkový kalendář k hypotéce poskytovaný bankou také jiný údaj než jistinu a úrok nezahrnuje. Dotaz může banka snižovat potvrzení o zaplacených úrocích o částku nějakého pojistného, pokud ani není známo, jakou výši se toto pojistné promítá do měsíční splátky? A navíc míchat poplatek pojistky schopnosti splácet s úrokem z jistiny? Měl jsem za to, co není dáno předem a písemně, tak si banka nemůže uplatňovat, ale asi jsem se mýlil, ČR pořád překvapuje, jak to vlastně je. Děkuji a komentáře.

Dobrý den,

základ daně z příjmu je možné ponížit pouze o zaplacené úroky za úvěr řešící Vaše bytové potřeby. Máte-li k úvěru sjednané pojištění, pak placené pojistné (které je součástí splátek) není možné ke snížení daně využít. Jestliže pojištění k úvěru sjednané nemáte, pak mohlo dojít k pochybení na straně banky - žádejte nápravu.

JD

Dobrý den, posílám na schválení hypotéky poslední tři měsíce výpis. V prostředním měsíci mám pohyby 7 500 Kč na Tipsport a posléze hned +10 tis. na účet. Jednalo se o omyl. Bude to velký problém u schvalování? Příjem mám dostačující. Předem děkuji za info přeji hezký den.

Dobrý den,

samotné sázení není překážkou pro získání hypotéky (máte-li jinak dostatečné příjmy a splňujete-li podmínku LTV), ale nemusíte pak dosáhnout na nejnižší možnou úrokovou sazbu.

M

Pokračování dotazu č. 8843: V záporných číslech se držel 6 měsíců a nejvyšší částku měl 777 Kč, nejvýš 153 dní po splatnosti. To asi není úplně nejmenší prohřešek? Pokud bychom chtěli žádat o hypotéku až po uplynutí 4 let od zaplacení a ukončení v roce 2017, nemusel by být už problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

částka 777 Kč není závratná, ale mít dluh po splatnosti 153 dní je bohužel výrazně přitěžující okolnost. Po 4-5 letech by neměl být problém.

M

Pokračování dotazu č. 8834: Dobrý den, včera jsem psala dotaz ohledně kontokorentního úvěru (nejhorší status zesplatněný úvěr), který měl přítel v minulosti a má jej doplacený a ukončený v roce 2015. Odpověď byla, že za 4-5 let na to banky obvykle nepřihlížejí. Přítel má ve výpisu ještě z roku 2017 povolený debet na běžném účtě, datum poslední delikvence 31.8.2017. Můžu se zeptat, co toto pro nás znamená kdybychom chtěli žádat o hypotéku? Navíc má ještě ve výpisu kontokorentní úvěr z roku 2018, který naposledy využil v dubnu 2018, ale nemá tam žádné dny po splatnosti ani platební neschopnost, bude to při žádosti problém? Děkuji, za info.

Dobrý den,

bude záležet na závažnosti prohřešku z roku 2017 (opoždění menší splátky o pár dnů nebude překážkou v získání hypotéky, ale banky pravděpodobně nebudou ochotny nabídnout nižší úrok).

RT

V roce 2011 jsme si s manželkou vzali americkou hypotéku, v r. 2014 jsem šel do insolvence. Byt patří manželce a tak banka přihlásila zbytek dlužné částky do insolvence. Po dobu 5ti let nás nikdo nekontaktoval a nikdo s námi z RFB nekomunikoval, po uplynutí teto doby se nám v září 2019 ozvali,  že je hypoteká zesplatněna a to již v květnu 2018 a chtěli po nás doplatit cca 441 000 Kč nebo notářský zápis na 120 měs. ve výši 5 200 Kč. Potom se nikdo neozval skoro 5 měsíců až v tomto týdnu poslali výzvu na zaplacení celé častky a ta byla navýšena o 50 000 Kč, opět dohoda na notářském zápisu, ale již na 180 měsíců se stejnou splátkou. Po ohrazení se proti tomuto postupu a době splatnosti nám přišel email, že máme zaplatit do 23.02. 2020 jinak nám prodají byt. A navíc si stále nechali vyplácet z insolvence peníze na přihlášenou částku, které údajně použili na jistinu. Vůbec tomu co se stalo, proč manželku jako spoludlužníka nevyzvali ke splácení úvěru nebo že je úvěr zesplatněn, nerozumím. Můžete nám prosím poradit, co máme dělat? Samozřejmě že požadovanou částku nemáme a nebránime se doplacení ůvěru, ovšem za rozumných podmínek a po vysvětlení proč banka postupovala jak postupovala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vstupem do insolvence jste porušili podmínky úvěrové smlouvy a banka byla oprávněna hypotéku obratem zesplatnit a prodat váš dům. Banka v tomto případě zvolila velmi benevolentní přístup, počkala na konec insolvence a nabídla Vám velmi vstřícnou dohodu, na kterou jste bohužel nereagovali či ji odmítli. Tomu upřímně nerozumím, vstřícnější přístup banky si lze jen těžko představit. Doporučuji se s pokorou omluvit a tuto dohodu přijmout, jinak Vás čeká stěhování. Notářský zápis o uznání dluhu je v těchto případech standardní, neboť došlo ke značnému odchýlení od původní úvěrové smlouvy (původního splátkového kalendáře), takže je třeba vše právně urovnat. Aktuálně dlužná částka je samozřejmě vyšší o úroky za poslední roky (ať už jste spláceli či nikoliv - nebo jen částečně v rámci insolvence, dlužná částka se Vám vždy úročila), penále a náklady vymáhání (např. přihlášení pohledávky do insolvence, atd.). Kdybyste vše řešili o 5 měsíců dříve, měli jste to o 50 000 Kč lacinější. Nepřijmete-li dohodu ani nyní, bude to dražší o náklady na prodej nemovitosti.

M

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tuto situaci. Přítel měl v minulosti kontokorentní úvěr, ve výpisu z BRKI a NRKI je vedený jako zesplatneny. Ukončeny byl v roce 2015. Rádi bychom žádali o hypotéku, mažou se zápisy po nějaké době v registru nebo tam budou napořád? Máme šanci získat hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let, tedy byl-li úvěr zesplatněn a doplacen v roce 2015, v roce 2020 je možné žádat o hypotéku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR