Insolvence a zaměstnání na HPP: Co musíte nahlásit soudu a insolvenčnímu správci? Jaká částka vám zůstane?

Dobrý den, v roce 2018 mi byla schválena insolvence a jelikož jsem byla na RD, můj otec se mi zaručil jako garant, splátku mám na 8 000 Kč a platím od září 2018. Dne 30.9. 2021 mi rodičovský příspěvek skončil a 1.10.2021 jsem se nahlásila na ÚP. Chci se zeptat, zda tuto skutečnost musím nahlásit soudu a insolvenčnímu správci a dál se chci zeptat, když se nechám zaměstnat na HPP, jakou částku mi například ze mzdy 22 000 Kč čistého musí insolvenční správce nechat a zda je možné začít v insolvenci třeba podnikat. Moc děkuji za odpověď. Hezký den

Dobrý den,

máte-li v insolvenci sjednané fixní splátky, pak se výše splátek s koncem rodičovské, nástupem na pracovní úřad či do zaměstnání nezmění. Podnikat v insolvenci můžete. Pokud by došlo k výrazné změně majetkových poměrů (rapidně by se Vám zvýšil např. příjem z podnikání), pak by mohl ins. správce navrhnout zvýšení fixních splátek.

Pokud byste měla sjednané variabilní splátky, pak by Vám z příjmu 22 000 Kč při jedné vyživované osobě (1 dítě, bez manžela) zůstávalo 14 332 Kč.