Insolvenční správce požaduje vrácení peněz darovaných dcerám – Je to právně správné?

Dobrý den, v roce 2020 jsem prodala byt. Část peněz jsem darovala dvěma dcerám. V 5/2022 mi byla schválena insolvence. Prodej bytu i s uvedenými dary jsem insolvenčnímu správci nahlásila. V rozhodnutí soudu o tom není zmínka. Nyní správce poslal dcerám výzvu, aby na účet majetkové podstaty zaslaly část peněz. Ty během let tyto peníze nemají. Použily je k přilepšení svým nezletilým dětem. Může takto správce postupovat?

Dobrý den,

obecně není možné se nejprve zbavit majetku, převést peníze na děti a následně vyhlásit osobní bankrot (jednalo by se o účelové odklánění peněz před věřiteli). Dary a převody peněz/majetku lze v takovýchto případech stornovat zpětně až 3 roky.