Insolvence a dluhy manžela, Exekuce a insolvence

Dobrý den, tatínek měl dluhy a rozhodli se společně s mamkou jít do insolvence. O jednom dluhu mamka vůbec nevěděla a dozvěděla se to až při přihlášení věřitelů, že tatínek ručil kamarádovi a bohužel kamarád nesplácel. Bohužel tatínek měsíc po schválení oddlužení zemřel. Co teď bude dál? Mamka by dal s oddlužením souhlasila. Jen mi nepřijde spravedlivé, aby splácela i dluh, kdy otec ručil. Měl by to platil hlavní věřitel. Nebude pro mamku lepší nepokračovat dál v insolvenci a vzdát se dědictví? Nikde nebyla podepsána jako dlužník. Jde mi o to, že už kvůli tátovi přišla o barák a teď po smrti by měla dál platit 45% z 1,6 mil Kč. Jaké řešení pro ni bude nejlepší? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

manželé ručí za dluhy společně a nerozlučně. Úvěr by měl samozřejmě splácet kamarád, nicméně pokud on splácet přestal, banka zcela správně dluh vymáhá též po ručiteli (vašem otci), za jehož dluhy ručí i vaše matka. Vzdání se dědictví po otci a/nebo ukončení insolvence tak nemusí nic řešit, neboť dluh otce je součástí SJM a vaše matka za něj ručí tak jako tak. Pokud matka o závazku/dluhu otce nevěděla a nesouhlasila s ním, měla hned po zjištění této skutečnosti (během přihlašování pohledávek do insolvence) sepsat písemný nesouhlas a ten adresovat věřiteli. Pak by byla šance se odpovědnosti za tento konkrétní otcův závazek zbavit.