Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10263, Insolvence a nezabavitelné minimum

Co dělat, když po nahlášení vratky na daních mi ins. správkyně odmítá vyplatit peníze na školní potřeby a postele pro děti?

Dobrý den, měl jsem vratku na daních 14 000 Kč. Když jsem volal ins. správkyni řekl ji, že mi přišla vratka, tak mi řekla, že ji mám okamžitě poslat vše. Já ji na to řekl, že potřebují synkovi koupit školní potřeby a ošacení a že druhý synek jde do školky a musím mu koupit věci a postele pro kluky. Ona mi tvrdila, že na to nemám nárok. Tak nevím co mám dělat

Dobrý den,

v insolvenci je přesně daný postup, jak se ze součtu všech příjmů vypočítává nezabavitelné minimum s ohledem na počet vyživovaných osob (děti a manželka). Neznám přesně vaše poměry (kolik berete čistého a kolik máte vyživovaných osob), nicméně pravděpodobně by Vám z přeplatku měla zůstat třetina a zbylé 2 třetiny byste měl odevzdat na insolvenci.

Výdaje za děti jsou lidsky pochopitelné, ale argumentovat s nimi nelze (na počet dětí/vyživovaných osob dostáváte vyšší nezabavitelné minimum a je pouze na Vás, jak s penězi hospodaříte - samozřejmě to není vůbec snadné, ale insolvence není procházkou růžovým sadem).