Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9994, Insolvence a opomenutí věřitele v žádosti o oddlužení

Insolvence a opomenutí věřitele v žádosti o oddlužení, Exekuce a insolvence

Dobrý den, řeším stejný problém jako jiný tazatel. Nemám uvedeného jednoho věřitele v návrhu na oddlužení a ten se ani nepřihlásil. Dle mého právního zástupce, který se specializuje na insolvenční právo je neuvedení věřitele v návrhu na oddluženi pouze formální chybou (pokud se nejedna o záměr) a neuvedení nemá žádný vliv nebo nevýhodu pro tohoto věřitele, aby svou pohledávku přihlásil. Nikdo věřitele neinformuje, že dlužník podal návrh na insolvenci, a tudíž neuvedený věřitel není žádným způsobem znevýhodněn. Paragraf 414 odst. 2 - osvobození se vztahuje také na věřitelé, kteří své pohledávky nepřihlásili ač tak učinit měli. Věřitel je povinen hlídat si svá práva. V případech, kdy lidé mají dluhy dlouhodobě a prakticky není možné dát dohromady všechny věřitelé by oddlužení naprosto ztrácelo smysl. Vážím si vaši poradny a rad. Ale teď nevím jak to tedy je. Chtěl jsem se zeptat - kdo by mi k této problematice mohl dát oficiální a přesné stanovisko? Resp. Kam je možné podat oficiální dotaz, aby se tím někdo zabýval a dostalo se odpovědi. Myslím, že tento problém řeší více lidí a představa, že po skončení insolvence se dluhy rozjedou znova je frustrující. Děkuji

Dobrý den,

zapomenete-li uvést jeden ze svých závazků v žádosti o oddlužení, nelze tento dluh po úspěšném ukončení insolvence prominout a věřitel ho může dále vymáhat. Pokud se nejednalo o záměr, nemá toto opomenutí další negativní vliv na průběh insolvence (ostatní věřitele/závazky a jejich prominutí).