Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #12018, Insolvence a paušál za telefon

Insolvence a paušál za telefon, Exekuce a insolvence

Dobrý den, telefonní operátor mi sdělil, že mi ruší paušál vzhledem k tomu, že jsem v insolvenci. Přitom již rok insolvence a srážky probíhají. Že prý je to dle zákona a nemohou poskytovat paušál osobě co je v insolvenci nebo exekuci. Paušál mi byl zřízen v roce 2015. V té době jsem měl 11 exekuci na cca 1,5 milionu Kč. Za skoro 6 let co mám paušál nemam jedinou opožděnou platbu za telefon. Hodlám napsat email přímo na vedení společnosti. Paušál si platím poctivě, jeho zrušení (manželská insolvence) znamená stokoruny měsíčně navíc. Je zákon, který zakazuje mít paušál v insolvenci? Nebo je to jen výmysl a interní nařízení operátora? Nemůžeme mít účet, nájem nám nikdo nedá, protože jsme v insolvenci, na člověka v insolvenci se kouká hůř jak na vraha. Takže prosím o zodpovězení otázek 1) Zakazuje nějaký zákon operátorům poskytovat paušál v insolvenci? 2) jaké ministerstvo má na starosti insolvenci? Chci poslat email.

Dobrý den,

žádný zákon nezakazuje operátorům poskytovat dlužníkům v insolvenci paušál, jedná se o interní opatření konkrétního operátora. Insolvence spadají pod Ministerstvo spravedlnosti.

Za současný stav "kdy se na dlužníky v insolvenci hledí špatně" mohou dle mého názoru neustále předkládané návrhy na zmírnění podmínek pro osobní bankrot. Dříve měl dlužník povinnost uhradit min. 30% dluhů a teprve potom mu byl zbytek prominut. Dnes stačí uhradit min. 66 000 Kč (stačí splácet 1 100 Kč měsíčně po dobu 5 let) a budou Vám prominuty libovolně vysoké dluhy. Nově se navrhuje plošné zkrácení oddlužení pro všechny na pouhé 3 roky (bude stačit splatit jen 40 000 Kč).

Na jednu stranu je jistě žádoucí oddlužit co nejvíce osob, vrátit je zpět z šedé ekonomiky do života, atd. Na druhou stranu ale všechny náklady těchto veřejně prospěšných opatření nesou věřitelé (nikoliv stát). Nelze se pak věřitelům divit, že zpřísňují podmínky pro poskytování služeb (paušál, nájem, půjčky, atd.). Dnes si musí věřitelé velmi pečlivě rozmýšlet, komu své služby poskytnou a komu nikoliv.