Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10321, Insolvence a přerušení splácení

Insolvence a přerušení splácení, Exekuce a insolvence

Dobry den, insolvenci splacim 2 roky a pozadal jsem soud o preruseni splatek. Soud mi dnes zaslal odpoved, moc tomu nerozumim, poradite mi?

Vážený pane, K Vaší žádosti o odložení (pozastavení, přerušení) splátek dle schváleného způsobu oddlužení sděluji, že jí nelze vyhovět. Vaše oddlužení bylo schváleno za účinnosti zákona 182/2006 Sb. ve znění před přijetím novely účinné od 1. 6. 2019: usnesením ze dne 10.4.2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-A-14 rozhodl soud o vašem insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na povolení oddlužení tak, že zjistil úpadek a současně povolil oddlužení a usnesením z 2.října 2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-B-8 soud schválil vaše oddlužení plněním splátkového kalendáře. Již v usnesení o zjištění úpadku vám bylo uloženo platit insolvenčnímu správci zálohu na odměnu a náklady řízení ve výši 1 089 Kč měsíčně včetně DPH. Novela insolvenčního zákona účinná od 1. 6. 2019, která v § 412b odst. 1 insolvenčního zákona připouští jedenkrát za dobu oddlužení přerušení splátek až na jeden rok, se na Vás podle přechodných ustanovení nevztahuje. Původní znění zákona možnost odložení splátek, pozastavení splátkového kalendáře či přerušení procesu oddlužení nezná. Nicméně soud samozřejmě chápe obtížnou situaci, do níž se řada dlužníků v souvislosti s vyhlášením stavu nouze dostala a bude k ní přihlížet při hodnocení toho, zda dlužníci řádně plnili své povinnosti podle schváleného splátkového kalendáře a zda jim má být přiznáno osvobození od placení pohledávek. Dočasné porušení plnění splátkového kalendáře, jež bude prokazatelně souviset se současnou situací, nebude soud považovat za důvod ke zrušení schváleného oddlužení či nepřiznání osvobození od placení pohledávek. V této souvislosti odkazuji na ust. § 14 odst. 3 zák. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 (lex Covid). To však pouze za předpokladu, že ostatní povinnosti dlužníka budou plněny řádně. Každý případ bude posuzován individuálně a nelze než doporučit, aby alespoň zálohy na odměnu insolvenčního správce byly placeny a aby po dohodě s ním byly umořovány dlužné splátky splátkového kalendáře. Protože od května jste OSVČ je třeba, abyste se s insolvenčním správcem rovněž dohodl na minimální výši zálohy na splátky splátkového kalendáře.

Dobrý den,

soud Vám sděluje, že vaší žádosti o přerušení splácení nelze vyhovět, protože vaše řízení bylo započato před 6/2019 dle pravidel starého insolvenčního zákona (přerušení splácení až na 1 rok umožňuje novela insolvenčního zákona platná pro řízení zahájená po 6/2019). Zároveň je zmíněno, že se bude brát ohled na krizi koronaviru a doporučuje se Vám o své situaci jednat s vaším insolvenčním správcem (který Vám coby OSVČ na rozdíl od zaměstnanců stanovuje výši splátek).