Insolvence a důchod: Kolik mi bude strháváno z důchodu měsíčně po schválení insolvence?

Dobrý den, mám invaliditu I. stupně. Invalidní důchod jsem pobíral asi 2 roky. Před dožitím věku 65 let jsem požádal o převod z invalidního důchodu na starobní. Bylo mi vyhověno a tak nyní pobírám důchod starobní. Soud mi schválil insolvenci 3.11. 2019. Kolik mi bude strháváno z důchodu měsíčně po vydání rozhodnutí soudu? 4 500 Kč jako každému nebo nebo max. 2 200 Kč jako invalidnímu důchodci dle novely insolvenčního zákona z července? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona z června 2019 pouze upravila podmínky insolvence (dříve bylo nutné splatit min. 30% dluhů, nyní stačí po dobu 5 let měsíčně splácet min. 2 200 Kč). Je nutné zdůraznit, že částka 2 200 Kč je minimum pro schválení insolvence, nejedná se o paušál pro seniory či invalidy. Stejně tak neexistuje žádný paušál ve výši 4 500 Kč pro všechny ostatní. V insolvenci platí, že z výše příjmu a dle počtu vyživovaných osob se vypočte nezabavitelné minimum (např. pro příjem 14 000 Kč čistého a bez vyživovaných osob zůstává dlužníkovi 9 073 Kč a necelých 5 000 Kč jde na insolvenci). Starobní důchodci a invalidé ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky (místo standardních 5 let).