Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10848, Insolvence a výše splátek

Insolvence a výše splátek, Exekuce a insolvence

LP

Dobrý den, jsem v insolvenci skoro 3 roky a poctivě splácím. Nyní mi insolvenčni správce zvýšil platební příkaz o 100% původní částky s odůvodněním, že se mi zvýšil plat. Může tak učinit bez rozhodnutí soudu? Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

v insolvenci se výše srážek obvykle nestanovuje fixně, ale jedná se o variabilní částku, která vychází z výše vašeho příjmu a počtu vyživovaných osob. S růstem příjmu srážka roste, s poklesem příjmu srážka klesá tak, aby Vám vždy zůstalo nezabavitelné minimum. Tento výpočet je přesně upraven zákonem a ke změně výše srážek není třeba rozhodnutí soudu (výše srážek může být jiná třeba každý měsíc v závislosti na počtu odpracovaných směn, výši odměn, příplatků atd.).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

EK

#12012, Půjčka a vysoký úrok, Půjčka, 5.12.2020

Dobrý den, je možné, že mi banka na půjčku 200 000 Kč dala úrok 19%?

Dobrý den, je to stejné, jak kdyby Vám pekárna nabízela chleba za 200 Kč. Cena je vysoká a Vy máte plné právo takovou nabídku odmítnout a poohlédnout se u konkurence po levnější alternativě. Bonitní klient by u půjčky 200 000 Kč měl dosáhnout na úrok kolem 5%. Zkuste poptat půjčku u jiné banky.  Úrok 19% by byl adekvátní pro nedostatečně bonitního žadatele o půjčku, kde je vyšší riziko nesplácení (např. pokud máte negativní záznamy v registrech).

L

#12011, Banka mi vzala peníze z účtu, Exekuce a insolvence, 5.12.2020

Pokračování dotazu č. 12010: Dobrý den, takže když mi banka může vzít všechny peníze co mi přijdou na účet když jsem insolvečním řízení na umoření dluhu, je tu nějaká šance, aby mi dali zpátky aspoň životní minimum? Přece mě nemůžou nechat bez koruny když mám dvě děti.

Dobrý den, máte-li u banky dluh a nesplácíte, může banka použít zůstatek na vašem účtu k umoření dluhu (nehledě na počet dětí a probíhající ins. řízení). Nechcete-li aby k tomu docházelo, neposílejte si výplatu na účet u banky které dlužíte. Exekuce a blokace účtu: pokud by Vám exekutor obstavil účet, měl byste nárok na výplatu dvojnásobku životního minima z účtu Insolvenční a exekuční srážky: z výplaty Vám lze srážet na exekuci/insolvenci pouze část peněz a vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob a výše příjmu)

L

#12010, Půjčka a insolvence, Exekuce a insolvence, 5.12.2020

Dobrý den, jsem v insolvenčním řízení. Může mi banka strhnout peníze z účtu, když u ní mám úvěr? A jestli ano, můžu něco udělat, aby mi z výplaty aspoň něco zbylo? Jelikož mi řekli, že mi můžou vzít celou výplatu.

Dobrý den, při zakládání běžného účtu jste svým podpisem souhlasil s obchodními podmínkami banky, dle kterých může banka provést vzájemný zápočet pohledávek. Jinak řečeno, pokud bance dlužíte peníze a nesplácíte (např. máte půjčku a jste v insolvenci), může banka použít zůstatek na vašem účtu k umoření dluhu. Nechcete-li aby k tomuto došlo, posílejte si výplatu na jiný účet u jiné banky.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 000 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR