Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9733, Insolvence, koronavirus a úlevy pro seniory

Insolvence, koronavirus a úlevy pro seniory, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem důchodkyně v insolvenci, kterou splácím už přes 3 toky (od listopadu 2016). Protože tehdy možná částka z důchodu nestačila na splacení 30% dluhu, zavázal se syn k doplácení nutné splátky. V současné době vzhledem k omezením za nouzového stavu mu poklesl značně výdělek a nemůže dostát své povinnosti splácet. Já ještě k tomu pracuji ve studentské koleji na DPČ, ze mzdy mi odcházejí další povinné částky, ale momentálně ani ty nemám, protože jsou školy i školská zařízení uzavřena. Je možné toto nějak řešit za současného stavu? Děkuji

Dobrý den,

připravuje se novela insolvenčního zákona, která by umožňovala individuálně posoudit snahu dlužníka splatit maximum možného (pokud by nesplatil ani stanovených 30%). Pak je tu možnost insolvenci ukončit a požádat si o nový osobní bankrot dle nových pravidel platných od 6/2019, kdy stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč a starobní důchodci mohou jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky (místo standardních 5 let).