Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9464, Insolvence pro invalidní důchodce

Jaké možnosti mám, pokud jsem invalida a mám již část svého dluhu splacenou?

Dobrý den, mám již v insolvenci splaceno přes 60%, jsem invalida ve 3. stupni, mé zdraví se zhoršilo při vykonávání práce. Když zůstanu doma, je tam nějaké řešení? Myslel na tohle zákon? Děkuji

Dobrý den,

s poklesem příjmů (když zůstanete doma a budete pobírat jen invalidní důchod) klesnou i insolvenční srážky tak, aby Vám zůstalo nezabavitelné minimum. Insolvence bude po 5 letech ukončena, pakliže splatíte min. 30% dluhů a projevíte snahu (což byste měl při splacených 60% bez problémů splnit).

Pro nově zahájená insolvenční řízení po 6/2019 platí nová mírnější pravidla, kdy odpadla podmínka splatit min. 30% dluhů a nově stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč. Navíc starobní a invalidní důchodci ve 2-3. stupni mohou jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky. Tedy za 79 000 Kč (z nichž věřitelé dostanou jen polovinu - druhá polovina je odměna správce) se můžete coby invalidní důchodce zbavit všech svých dluhů. Vstřícněji vůči dlužníkům už to opravdu nejde.