Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13076, Investice, vklady s srážková daň

Investice, vklady s srážková daň, Daně

20.2.2021 Daně

Dobry den, mam dotaz tykajici se daneni prijmu z prodeje podilovych fondu vedenych u RB investicni spolecnosti a to u danoveho nerezidenta. Kde se budou takove prijmy danit, kdyz nejsem danovy rezident v Ceske Republice a nemam tam ani zadne jine vydelecne cinnosti (jsem danovy rezident v jinem state, se kterym ma CR smlouvu o zamezeni dvojiho zdaneni)? RB investicni spolecnost srazkovou dan neaplikuje, a proto si to musi prijemce danit sam. A nejsem si jista, ve kterem state se to dani. Byla jsem pod dojmem, ze pri prodeji podilovych fondu musi investicni spolecnost usazena v CR srazit 15% srazkovou dan. Pokud to tak je, znamena to, ze RB investicni spolecnost neni spolecnosti tuzemskou? Dekuji

Dobrý den,

srážkovou daní 15% se daní pouze vklady u bank (nikoliv příjmy z prodeje kapitálového majetku, které si daní vždy investor). RB nemá povinnost Vám tyto příjmy zdanit. Je jen na Vás, abyste si vyhodnotila svou daňovou povinnost (jestli jste např. nesplnila podmínky pro osvobození) a případně příjmy zahrnula či nezahrnula do daňového přiznání. Nejste-li daňovým rezidentem v ČR, nemáte v ČR jiné příjmy a nepodáváte zde daňové přiznání, pak můžete příjem z prodeje kapitálového majetku zdanit v zahraničí. Nejprve ale doporučuji ověřit, zdali jste dle tuzemské legislativy nesplnila podmínky pro osvobození (např. příjem do 100 000 Kč/rok nebo držení cenných papírů déle než 3 roky).