Jak na rozvod, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rozvodu manželství, kde je nezletilé dítě ve věku 14ti let. Musí se řešit přes advokáta například výše alimentů nebo stačí, když se manželé na výši dohodnou? A kolik stojí poplatky týkající se tohoto rozvodu a vše kolem něj? Musí se vše nechat vypracovat právníkem nebo jaký je postup, pokud nemají rozvádějící se manželé dostatek finančních prostředků? Díky

Dobrý den,

finanční a časová náročnost rozvodu je závislá na vůli manželů. Jste-li schopni se na všem domluvit, nepotřebujete advokáty ani jiné prostředníky - sepíšete návrh, který Vám soud pouze schválí.

V rámci rozvodu je třeba vypořádat:

  • SJM: můžete vyřešit s notářem formou zúžení SJM, resp. zavedením režimu oddělených jmění - předem se dohodnete a notáři jen nadiktujete vaše představy - poplatky jsou dle výše děleného majetku
  • péči o nezletilé děti (výlučná, střídavá, společná): sepište dohodu, kterou Vám schválí soud (bude-li dohoda v zájmu dítěte) - toto soudní řízení je osvobozeno od poplatků

Následně podáte návrh na rozvod - poplatek 2 000 Kč.