Co se stane s věřitelem při splácení bankrotem? Budou se zvyšovat úroky nebo nás budou obtěžovat doma? Nemáme exekuci a nebyla nám schválena. Může se stát, že nám to pak společně neschválí a budeme ve větších problémech?

Pokračování dotazu č. 8613: A co se stane s veriteli, kterym splacim bankrotem? Nenavysi se to o uroky popripade nebudou u me doma zvonit? Exekuce jsme nemeli a nemame. Muze se stat, ze nam to pak spolecne neschvali a budeme ve vetsich problemech?

Dobrý den,

jste-li schopni s manželem dluhy splácet (byť třeba s vypětím všech sil), pak je lepší raději vše řádně doplatit a insolvenci se vyhnout. Mnohdy stačí snížit výdaje na nezbytné minimum (odpsustit si alkohol, cigarety, dovolené, elektroniku, lepší oblečení, auto, atd.) a dočasně zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc. Osobní bankrot je poslední šancí pro nesplatitelné dluhy (ne prvním řešením při obtížích). Má totiž mnoho negativních důsledků. 5 let byste žili o chlebu a vodě, dalších 5 let by Vám nikdo nepůjčil (tedy 10 let promarněného života, kdy byste nezískali hypotéku a nemohli si zajistit vlastní bydlení) a měsíčně byste platili odměnu insolvenčního správce (min. 1 100 Kč).

Za každý den splátek po splatnosti Vám samozřejmě nabíhá úrok z prodlení. Exekuce během insolvence nehrozí. Manželé se rozhodují o tom, jestli do insolvence vstoupí (vždy společně) či nikoliv. Nevolí mezi vstupem jednoho nebo obou manželů (to nedává smysl).