Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #22845, Jak se zajistit na důchod

Jak se zajistit na důchod, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.1.2024 Spoření

Dobrý den, přemýšlím o tom, jak se lépe zajistit finančně na důchod. Letos budu mít 47 let. V současné době mám stavební spoření, které mi skončí v 50ti letech. Beru to jako určitý druh spoření. Peníze si odkládám podle možností na spořící účet a když je potřebuji, tak s nimi manipuluji. To mi nejvíce vyhovuje. Důchodové připojištění nemám. Nelíbí se mi, že vklady nejsou pojištěny. Můj zaměstnavatel přispívá na toto měsíčně 100 Kč a tato částka se nezmění. Prosím, o Vaše tipy a rady, na co se zaměřit, co je vhodné mít. Děkuji.

Dobrý den,

jaká je prosím vaše celková majetková a rodinná situace? Máte rodinu, bydlíte v nájmu nebo ve vlastním, máte dluhy, jak vysoké máte úspory, jak vysoký důchod očekáváte (např. průměrný důchod - v přepočtu na dnešní hodnotu 21 000 Kč, více či méně?), jaké jsou vaše měsíční náklady na živobytí, co byste chtěla v důchodu dělat, jak vysoký byste chtěla mít měsíční příjem?

Obecná rada typu "ukládejte si 1 000 Kč nebo 2 000 Kč do penzijního spoření či investic" není. Resp. tím nic nepokazíte, ale lepší bývá si nejprve zodpovědět všechny položené otázky výše, spočítat si kolik byste chtěla v důchodu čerpat z úspor každý měsíc a dle toho vypočítat, kolik potřebujete mít celkem našetřeno pro odchod do spokojeného důchodu.