Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11147, Jednorázové navýšení důchodu

Jednorázové navýšení důchodu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jak je možné, že zde píšete, že 5 000 Kč co mají dostat důchodci v prosinci bude podléhat srážkám co se týče insolvence a exekuce? Pokud je mi známo, tak návrh je, že se na tento příspěvek nebude vztahovat ani insolvence ani exekuce ani příspěvek na bydlení.

Dobrý den,

jak píšete, jedná se zatím pouze o návrh, který se již několikráte změnil a doposud nebyl schválen (nejdříve byla slíbena seniorům měsíční valorizace nad zákonnou výši, později jednorázové zvýšení důchodu). Je tedy stále možné, že důchodci např. nedostanou nic - už proto, že k tomuto navýšení není důvod (seniorům se příjem během krize koronaviru nesnížil a vyšší seniorská inflace je již zohledněna ve valorizačním mechanismu).

Pokud by došlo k jednorázovému navýšení důchodů o 5 000 Kč (tak jak se slibuje nyní), zůstane většině dlužníků jen 33 % z této částky (u více příjmových seniorů třeba také nic - konkrétní číslo bude vždy záviset na výši celkového příjmu a počtu vyživovaných osob). Aby k tomuto nedošlo, nesmělo by se jednat o navýšení důchodu ale o sociální dávku nepodléhající insolvenčním/exekučním srážkám (podobně jako např. dávky v hmotné nouzi).

Většina tazatelů je s tímto obeznámena a nebere navýšení důchodu o 5 000 Kč jako hotovou věc. Proto se také ptají "když bude důchod navýšen" a my odpovídáme "za tohoto předpokladu", neboť je to stále v úrovni "coby kdyby".