Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #8748, Kam uložit 18 000 Kč pro vnoučata?

Kam uložit 18 000 Kč pro vnoučata?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.1.2020 Spoření

Dobrý den, pro naše vnoučata jsme při jejich narození založili dětskou vkladní knížku u Poštovní spořitelny a na ní jsme ukládali peníze s tím, že když budou mít 18 let, tak dostanou 18 000 Kč. Nyní očekáváme narození dalšího vnoučete a protože jsme již v důchodu, chtěli bychom jednorázově vložit tuto částku. Vím, že dětské vkladní knížky jsou již zrušené, tak prosím o radu, jakou možnost doporučujeme. Děkuji předem.

Dobrý den,

když dnes uložíte 18 000 Kč, za 18 let budou mít tyto peníze zhruba poloviční hodnotu. S oficiální inflací 3% (a na bydlení/stravu 6%) se peníze v delším čase velmi rychle znehodnocují. Nejvyšší zhodnocení bez rizika nabízí stavební spoření (ročně průměrně 3-4%), nicméně je nutné ukládat měsíčně přesně 1 700 Kč (ročně 20 000 Kč).

Kdybyste měli milion korun, doporučím vnoučatům koupit byt. U takto nízké částky je lepší peníze investovat do vzdělání a třeba lepších dětských bot. Až budou vnoučkovi 2 roky, kupte mu roční členství v Sokole, 2x ročně kvalitní boty a hračku, která ho bude rozvíjet. O rok později kolo, kurz plavání nebo malování, kvalitní funkční oblečení, edukativní dětskou společenskou hru. Rodičům přispějte na lepší kočárek, aby mohli s dětmi trávit více času venku radostněji. Výsledkem bude zdravý potomek, který nebude mít ploché nohy, křivé prsty či svalové disbalance a bude mít rozvinuté smysly. A to je mnohem lepší základ do života než znehodnocených 18 000 Kč na knížce.