Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #18021, Kdy přestat pracovat a odejít do důchodu

Kdy přestat pracovat a odejít do důchodu, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, zaujal mne dotaz pána, který položil otázku, zda může přestat pracovat, pokud má již splněnu podmínku odpracovaných let. Odpověď byla jasná, ano může, s informací o tom kdy zažádat o předdůchod, v případě splnění podmínek založeného penzijního spoření. Mne zajímá jak moc by se krátil vyplácený důchod po dosažení důchodového věku, pokud bych přestala pracovat o tři roky dříve před čerpáním důchodu (ročník 1969, odpracováno již více než 35 let, chci přestat pracovat v 57 letech, v 60 pak čerpat předdůchod z penzijního spoření).

Dobrý den,

čerpáním předdůchodu (vlastních úspor z penzijního spoření) nedochází ke krácení starobního důchodu (na rozdíl od předčasného důchodu placeného ze státní kasy, kde je dopad na starobní důchod značný). Nicméně je zde nepřímý dopad - čím dříve odejdete do předdůchodu, tím méně let se Vám započte do nároků na starobní důchod.

Obecně je otázka "kdy přestat pracovat a odejít do důchodu" velmi zajímavá a není na ni jednoznačná univerzální odpověď. V jiné situaci bude dobře zajištěný jedinec, který má vlastní střechu nad hlavou, pasivní příjem, doplacené všechny závazky a velké úspory, a např. člověk žijící v nájmu, bez větších úspor s nedoplacenou půjčkou. Taktéž záleží na vašich nárocích (kolik peněz potřebujete k životu, jak moc dobře se chcete v penzi mít).

A pak tu jsou sociální a zdravotní aspekty, kdy odchod do penze může být pro část seniorů rizikový, nemají-li dostatek jiných aktivit. Máte-li koníčky, vnoučata či jiné aktivity, budete se udržovat v kondici i bez zaměstnání.

Sečteno, podtrženo - rozmyslete si, v jaké kvalitě chcete penzi prožít a odhadněte měsíční potřebu peněz až do očekávaného data úmrtí (např. dle úmrtnostních tabulek - jaká je pravděpodobnost, že se dožijete toho či onoho věku). Od potřebného příjmu odečtěte očekávaný důchod a vyjde Vám číslo, kolik byste měla mít na penzi našetřeno. Je-li výsledek v souladu s vašimi majetkovými poměry (stávající úspory), odchodu do penze nic nebrání.