Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8425, Kolik mi bude zůstávat v insolvenci?

Jak se počítá nezabavitelné minimum a výše splátek insolvence pro matku s příjmem 15 000 Kč?

Dobrý den prosím o radu ohledně insolvence mé matky, kterou řádně platí již 2. rok. Její měsíční příjem bude od 1.1. 2020 15 000 Kč (mzda zkrácený úvazek a ID 2 stupeň, maminka žije sama). Jaké bude její nezabavitelné minimum? A kolik půjde na insolvenci? V rozhodnutí se píše toto: Dlužníku se ukládá, aby po dobu následujících pěti let, případně po dobu kratší do úplného splacení pohledávek nezajištěných věřitelů, platil vždy ke každému 15. dni v měsíci z příjmů, které získá po schválení oddlužení, částku ve stejném rozsahu, v jakém z nich mohou být při výkonu rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky, sníženou o 1 000,- Kč, nejvýše však poníženou na takovou výši, aby měsíční splátka pouze v důsledku tohoto ponížení neklesla pod částku 4 150 Kč. Mohla bych Vás poprosit o vysvětlení, jak se přesně výpočet počítá. Moc předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s příjmem 15 000 Kč a bez vyživovacích povinností bude Vaší matce zůstávat 9 406 Kč, zbytek půjde na insolvenci (cca 1 000 Kč je odměna insolvenčního správce a zbytek jde na úmor dluhů). Výše nezabavitelného minima závisí na výši příjmů a počtu vyživovaných osob.