Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7492, Kolik musím splatit?

Kolik musím splatit?, Exekuce a insolvence

B

Dobrý den, mám insolvenci již 3. rokem a mám zaplaceno 27%. Teď jsem začal pracovat jako OSVČ v Německu a insolvenční správce mi řekl, že musím dluh zaplatit v plné výši, což představuje splátku 12 tis měsíčně. Což je nereálné. Má na to právo? A je fakt, že při práci na OSVČ musím splatit celý dluh? Děkuji

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

není to pravda, pro zaměstnance i OSVČ platí v insolvenci stejná pravidla - oba musí splatit během 5 let min. 30% dluhů.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Je libo spořící účet s úrokem 2%? Neváhejte, nabídka platí jen do konce září. I tak dnes mnohé banky lákají nové klienty na časově omezené nabídky. Přinášíme Vám přehledné porovnání úroků všech bank

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Předloni za prvních sedm měsíců 31%, loni za stejnou dobu už 41% a letos dokonce víc než 47%. Tak roste v posledních letech poměr hypoték s fixací delší než 5 let. Klienty čím dál častěji lákají na nižší úrok než hypoteční úvěry s pětiletou a kratší fixací.

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

13.9.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Česká republika – země kreditním kartám zaslíbená? Nic takového v nejbližší době rozhodně nehrozí. Právě naopak – ukazuje se, že Česko bude zemí, která kreditkám nepřeje. Jejich počet už několik měsíců klesá. Některé banky je dokonce vůbec nenabízejí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

JA

#7535, Hypotéka a zástava, Hypoteční poradna, 19.9.2019

Dobrý den, přepsala jsem na syna pozemek ke stavbě domu. K němu vede příjezdová cesta přes můj dvůr, kde již stojí dvě další nemovitosti. K příjezdové cestě jsem synovi zřídila břemeno užívání. Nemovitosti, které přiléhají k této cestě, jsou v mém vlastnictví. Nyní syn požádal o hypotéku a tam chtějí, aby doložil dokumenty o pojištění staveb, které si platím a že prý musí být na mé stavby zástavní právo. Myslela jsem, že bude ručit pozemkem a stavbou, na kterou si bere hypotéku. Mám ještě dceru a ráda bych v budoucnu na ni přepsala jednu svou nemovitost. Chci se zeptat, proč chtějí do zástavy mé nemovitosti? Cena pozemku a budoucího domu hypotéku zaplatí. Pokud ne, můžu ručit ještě stodolou a pozemky (pole, les)? Nechci aby na mých nemovitostech bylo nějaké zástavní právo. V jedné z těchto nemovitostí má navíc břemeno doživotního užívání moje matka a tento dům vůbec nemusí být součástí užívání příjezdové cesty, jde z něj udělat samostatný dům. Věřím, že syn bude pohledávky splácet, ale jde mi o to, že dcera bude potřebovat také bydlet a já tímto přijdu o možnost jí pomoct. Kdyby se synovi něco stalo a nemohl by splácet, je to nějak pojištěné? Doufám, že rozumíte mým otázkám a děkuji, pokud můžete odpovědět. Přeji hezký den

Dobrý den, banky do zástavy za hypotéku obvykle akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Nelze tak ručit polem či lesem a banky taktéž neakceptují nemovitosti s věcným břemenem dožití. V případě nesplácení hypotéky dochází k prodeji zastavěné nemovitosti. Pokud byste dala svůj dům do zástavy za synovu hypotéku a on nesplácel, banka by prodala Váš dům a z výtěžku umořila synovy dluhy.  Vaše nemovitosti určitě nemusí být v zástavě za synovu hypotéku. Jde o to, že banka může půjčit synovi pouze 80-90% z hodnoty zastavených nemovitostí. Syn by tak měl mít našetřeno 10-20% z vlastních zdrojů, resp. hodnota pozemku a budoucí stavby by měla o těchto 10-20% převyšovat hodnotu úvěru. Pokud toto pravidlo (LTV) syn splnit nedokáže, doporučuji požádat o nižší hypotéku. Synovi jste pomohla už darem pozemku a musíte také myslet na dceru (nebylo by spravedlivé pomoci pouze jednomu z dětí). Pokud byste dala i ostatní nemovitosti do zástavy za synův úvěr, nemohla byste jednou v budoucnu pomoci dceři.

#7534, Prodej nemovitostí v bankovní zástavě, Hypoteční poradna, 19.9.2019

Dobrý den, koupila jsem zemědělskou usedlost s velkými pozemky. Bohužel mi banka půjčila pouze na nemovitost a na rekonstrukci nemám prostředky. Chtěla bych prodat část pozemku, abych mohla dům zrekonstruovat. Je možné to tak udělat a jaká je pravděpodobnost, že to banka zavrhne, když má na nemovitost i pozemky zástavní právo? Děkuji za odpověď

Dobrý den, pozemky se zapsaným zástavním právem jsou neprodejné, nikdo by si je od Vás nekoupil. Navíc některé banky mimo zástavního práva nechávají do katastru zapisovat i věcné břemeno "zákaz zcizení", které jakýkoliv prodej či převod znemožňuje. Musela byste přesvědčit banku, aby z části pozemků vymazala zástavní právo. To se Vám podaří jen tehdy, budou-li mít zbylé pozemky dostatečnou zástavní hodnotu pro Váš úvěr. Pokud jste kupovala pozemky dřívěji v minulosti a v mezičase došlo k jejich zhodnocení, neměl by být problém nechat pozemky přecenit. 

D

#7533, Jak zrušit předplatné za hru?, Osobní a rodinné finance, 19.9.2019

Dobrý den, každý týden se mi “strhává” z účtu u určitá částka, kterou jsem zaplatil jednou ve hře za předplatné. Od té doby mi furt chodí oznámení. Když chci platbu reklamovat, aplikace mi napíše, že nezaplacenou platbu nelze reklamovat. Tak jsem smazal údaje karty ze hry i předplatné jsem si zrušil, ale zpráva chodí stále. Mám se obávat, že mi to danou částku bude strhávat každý týden nebo to je jen nějaké vadné oznámení? Přetrvává to už měsíc.

Dobrý den, žádejte po poskytovateli služeb okamžité ukončení předplatného. Pokud Vám poskytovatel hry nevyhoví, řešte tento spor přes obchodní inspekci (ČOI) nebo soudně. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR