Jak se zachovat při konci fixace hypotéky a jak volit délku splácení a fixace?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, na počátku dubna mi končí pětiletá fixace u hypotéky. V současnosti jsou nabízené podmínky hypotéky (úroky) dost vysoké. Dá se zřejmě předpokládat, že se tato situace v průběhu několika málo let změní. Potřebuji poradit, jak se v tuto chvíli zachovat. Je výhodnější zaplatit byť částečně dlužnou částku a splácet zbytek? Na jak dlouho volit fixaci a délku splácení, tj. není nyní výhodnější ponechat delší dobu splácení a po poklesu úrokové sazby zkrátit dobu a tím i zvýšit splátky? A ještě by mě zajímalo, proč banka, které hypotéku splácím, zachází s novou fixací jako s novou smlouvou, tedy opět bude z hrazené částky větší část využita na úroky, když v tuto chvíli je již situace opačná? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

záleží na vaší celkové situaci (jaké máte příjmy, výdaje, úspory, jiné závazky a životní plány). Máte-li úspory, pro které nemáte jiné využití, může dávat smysl provést mimořádnou splátku, snížit tím své zadlužení a zmírnit dopad vysokých úrokových sazeb. Fixaci hypotéky bych doporučil na 5 let (kratší fixace jsou výrazně dražší, delší fixace nedávají smysl při současných vysokých sazbách).

Úročení - je úplně jedno, jestli je smlouva nová či stará. Měsíční splátka je pevně dána, úrok taktéž. Každý měsíc se ze splátky uhradí úroky za daný měsíc a zbytek poníží jistinu. Příklad: Doposud jste měla hypotéku 3 mil. Kč s úrokem 2% a splátkou 15 000 Kč. Úrok (2% z 3 mil. Kč / 12 měsíců) byl každý měsíc 5 000 Kč a většina splátky (10 000 Kč) tak umořovala jistinu. Se sazbou 5,5% by byl úrok 13 750 Kč/měsíc (na splátku jistiny by šla jen velmi malá část).