Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10085, Koronavirus, hypotéka a odklad splátek

Moratorium na hypotéku a jeho vliv na žádost o úvěr na rekonstrukci: Co platí skutečně?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, 25.3. jsme koupili dům, na který jsme si brali hypotéku od Modré Pyramidy. S bankovním poradcem jsme byli dohodnuti, že jakmile bude dům na katastru přepsání na nás, zažádám nám o úvěr na rekonstrukci. V té době jsme se poradce ptali, zda-li nebude s úvěrem na rekonstrukci problém, když zažádáme o odklad splátek hypotéky z důvodu nepříznivé situace kolem koronaviru. Bylo nám sděleno, že ne. Dne 28.4. jsme tedy s manželem zažádali o rychloúvěr u Modré Pyramidy. 30.4. jsme využili moratorium a nechali si odložit splátky hypotéky. Po 16ti dnech od žádosti od rychloúvěr nám bylo sděleno, že stále není úvěr schválený a že má Modrá Pyramida problém s tím, že jsme využili moratorium. V zákoně čtu, že moratorium nemá mít vliv na případné budoucí úvěry. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákon stanovuje, že odklad splátek z důvodu koronaviru bude bez negativního záznam do registrů dlužníků. Nicméně odklad splátek vypovídá o vaší nižší bonitě a schopnosti čelit mimořádným událostem (pravděpodobně nemáte žádné rezervy na pokrytí dočasného výpadku příjmů či vám hrozí ztráta zaměstnání). Za takových okolností není možné schválit další úvěr. Uznejte sama, že sdělit bance 28/4 "prosím odložte nám splátky, nemáme na splácení" a 30/4 požádat o další úvěr nemá logiku.