Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8618, Mám nárok na slevu na dani za děti?

Mám nárok na slevu na dani za děti?, Daně

JD

Dobrý večer, chtěla jsem se optat, jestli mi bude vyplacena úleva na daních za dítě. V 8. měsíci 2018 jsem nastoupila do zaměstnání a byla mi ukončená pracovní smlouva k 30.10.2019. Podle mých propočtů bych měla nárok na vyplácení a to od Finačního úřadu tomhle roce v březnu, ale jak to je, když mi ukončili pracovní smlouvu. Děkuji za zpětnou vazbu.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

slevu na dani za děti může uplatnit každý. Na daňový bonus (vyplacení nevyčerpané části slevy) je nárok pouze v případě, kdy dotyčný měl v daném kalendářním roce příjem ve výši min. šestinásobku minimální mzdy (pro rok 2019 to je 80 100 Kč). Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2019.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Bez povinného ručení se žádný majitel auta či motorky neobejde. Ze zákona ho musí mít ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Jenže jak vybrat to opravdu nejlepší povinné ručení? Rozhodně se neřiďte jen podle ceny, kritérií je mnohem víc.

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

20.2.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Elektřina letos podraží. Rozhodně se ale nejedná o několikaměsíční výhled a o několikakorunové zdražení, někteří navýšení pocítí už v březnu a v ročním zúčtování je nepotěší až tisícovka navíc. Kteří dodavatelé zdraží a koho se nové ceny dotknou nejvíce?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

EF

Dobrý den, běžný účet si můžete zřídit i bez vydání debetní platební karty. Stačí bance oznámit, že kartu nechcete. 

J

#9072, Hypotéka a sleva na dani za úroky, Hypoteční poradna, 25.2.2020

Pokračování dotazu č. 9068: Ještě k mému dotazu ohledně úroků z hypotéky - dcera vlastník nemovitosti, matka pouze účastník smlouvy - podmínku užívání bytové potřeby, přičemž se nejedná pouze o užívání k vlastnímu trvalému bydlení DS, ale i k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů . To nelze brát v úvahu, že jsem rodič a účastník smlouvy, i když ne vlastník?

Dobrý den, dle praxe finančních úřadů je třeba nemovitost vlastnit či spoluvlastnit. Vy tak bohužel slevu na dani neuplatníte, neboť nemovitost nevlastníte. 

AB

#9071, Daňové přiznání a odpočet úroků z hypotéky, Daně, 25.2.2020

Dobrý den, pracovala jsem od ledna do května na HPP (poté jsem nastupovala na MD a RD, měla jsem do konce roku DPP do 10 tis. Kč). Z HPP se odváděla daň od ledna do května 13 485 Kč. Můžu si odečíst úroky z hypotéky z daní? Celou částku, poměrnou část nebo to není možné vůbec? Děkuji

Dobrý den, úroky z úvěrů si může odečíst účastník úvěrové smlouvy, který nemovitost vlastní a užívá ji k uspokojování vlastních bytových potřeb. Pokud toto splňujete, úroky si odečíst můžete. Nicméně pro vyčerpání této daňové slevy (a slevy na poplatníka, na děti atd.) je třeba mít dostatečný příjem. Vyplňte daňové přiznání, které Vám vše spočítá. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR