Mám přestoupit do DPS?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
9.2.2022 Spoření

Dobrý den, v současné době spořím do penzijního připojištění se státním příspěvkem (PP), které jsem založil 1.4.1999 a mám naspořeno cca 360 tisíc. Měsíčně spořím 3 tisíce a příspěvek zaměstnavatele. Začal jsem se zajímat do budoucna o možnost předdůchodu a dozvěděl jsem se, že je potřeba změnit penzijní připojištění (PP) na doplňkové penzijní spoření (DPS) pro možnost výplaty prostředků v období čerpání předdůchodu. Můžete mi poradit, jestli je vhodné udělat změnu z PP na DPS co nejdříve nebo až později? Jsem nakloněn spíše dynamickým fondům, ale nevím jestli je vhodné vstoupit do dynamického fondu i s uvedenou hodnotou naspořenou hodnotou na PP. Dočetl jsem se, že transformace z PP na DPS trvá 3-4. měsíce, a proto je také těžké odhadnout, v jaké fázi bude aktuální akciový trh, do kterého dynamické fondy investují. Předpokládám dobu dalšího spoření minimálně 10 let. Jaký postup byste doporučil? Děkuji.

Dobrý den,

máte-li u penzijního připojištění sjednanou výsluhovou penzi (výplata poloviny peněz po 15 letech spoření), doporučuji polovinu peněz vybrat a zbytek převést do doplňkového penzijního spoření. Pokud výsluhovou penzi sjednanou nemáte, přestupte co nejdříve do DPS, vyvážené nebo dynamické fondy. Transformované fondy (PP) mají téměř nulovou výnosnost, úspory se Vám zde rychle znehodnocují.