Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #17967, Mám ukončit penzijní připojištění?

Mám ukončit penzijní připojištění?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
18.5.2022 Spoření

Pokračování dotazu č. 17845: Dobry den, doporucujete ukonceni penzijka a dat to na sporici ucet. Co bude treba u Trinity za rok, kdyz vyberu ten ucet 5% s vyberem za rok? Co odhadujete? Co kdyz se pak penzijni pripojisteni vzpamatuje? Pro seniory uz investovani neni. Dekuji

Dobrý den,

penzijní připojištění (transformované fondy) Vám nikdy nezajistí rozumné zhodnocení. V roce 2013 dosáhly 3 fondy zhodnocení těsně nad 2%. Od té doby (posledních 8 let) žádný fond hranici 2% nepřekonal a v posledních letech fondy nepřekonávají ani 1%. Peníze zde uložené se Vám velmi rychle znehodnocují.

Pokud byste chtěla pokračovat s penzijním spořením, pak byste měla přestoupit do nových fondů (tzv. účastnické fondy, doplňkové penzijní spoření). A to už je více o investování - fondy dosahují lepších výsledků, ale negarantují nezáporné zhodnocení. Lidem v produktivním věku nevadí ani několikaletý propad hodnoty, protože budou peníze ze systému čerpat až za mnoho let. Jak ale sama píšete, pro seniory už takové investování není (peníze budete velmi pravděpodobně potřebovat dříve než za 5-10 let a několikaletý propad hodnoty by Vám úspory mohl značně znehodnotit).

Co bude za rok Vám nikdo neřekne. Nechávat peníze v transformovaných fondech ale nedává smysl. A přestup do DPS pro Vás coby seniora může být rizikový.